Kadın spor yöneticilerinin mesleki deneyimleri
Professional experiences of female sports managers
- Tez No: 904331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, spor yönetimindeki kadınların mesleklerinde karşılaşmış oldukları deneyim ve problemleri toplumsal cinsiyet açısından belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın problem durumu, spor yönetiminde kadın yönetici sayısının azlığı ve yaşadıkları problemlerin neler olduğu, kadın spor yönetici olarak deneyimlenen durumlar ve karşılaşılan problemlere çözüm önerileri getirmektir. Araştırma, kadın spor yöneticilerle ilgili çalışmaların sınırlı olması nedeniyle önem taşımaktadır. Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın spor yöneticilerin mesleki deneyimleri, toplum ve spor yönetiminde kadının yeri kuramsal çerçeveyi oluşturmaktadır. Yönetimsel açıdan kadın spor yöneticilerin toplumsal cinsiyet bağlamında neler deneyimlediklerini betimlemek, araştırmak ve yorumlamak amacıyla nitel araştırma yaklaşımı fenomenoloji deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-24 yıllarında Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde en az beş yıl spor yöneticisi olarak görev yapan 9 kadın spor yöneticisiyle gönüllülük ilkesine göre oluşturulmuştur. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Veri analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, spor yönetiminde kadınların toplumsal cinsiyet açısından erkek meslektaşlarına göre geri planda kaldığı bu eşitsizliğin giderilmesi gerektiği, sağlıklı bir nesil yetiştirmeye kadın spor yöneticilerinin çoğalması ile spor yönetiminde yer alan kadınlara da örnek olacağı ve toplumsal huzurun gelişmesine başarıyla katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the experiences and problems that women in sports management encounter in their professions in terms of gender. The problem of the research is the low number of women managers in sports management and the problems they experience, the situations experienced as women sports managers and to offer solutions to the problems encountered. The research is important because of the limited number of studies on women sports managers. The professional experiences of women sports managers in the context of gender, the place of women in society and sports management constitute the theoretical framework. In order to describe, investigate and interpret what women sports managers experience in terms of gender from a managerial perspective, the qualitative research approach phenomenology design was preferred. The study group of the research was formed according to the principle of volunteering with 9 women sports managers who worked as sports managers for at least five years in the Trabzon Youth and Sports Provincial Directorate in 2023-24. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used in the research. Interview technique was used in data collection. Data were obtained with the“Personal Information Form”and“Semi-Structured Interview Form”prepared by the researcher. Content analysis technique was used in data analysis. According to the findings, this inequality in sports management, where women are left behind their male colleagues in terms of gender, should be eliminated, and the increase in the number of female sports managers will be an example for women in sports management in raising a healthy generation and will successfully contribute to the development of social peace.