Koroner anjiyografi sonrası hastalara verilen pozisyonun sırt ağrısı ve konfora etkisi
The effect of the position given to patients after coronary angiography on back pain and comfort
  1. Tez No: 904361
  2. Yazar: EYÜP FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜZEL, PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma koroner anjiyografi (KAG) işlemi yapılan hastalara verilen semi fawler pozisyonunun sırt ağrısı ve konfora etkisini belirlemek amacıyla randomize, kontrollü, deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini 05 Kasım 2023 – 28 Şubat 2024 tarihleri arasında bir kamu hastanesinin koroner yoğun bakım ünitesi ve kardiyoloji kliniğine koroner anjiyografi için başvuran 200 hasta oluşturdu. Örneklemini ise güç analizi ile belirlenen (alpha=0.05, güç=0.80) grup başına minimum 58 hasta olarak hesaplandı ve araştırma (grup başına 65 hasta olacak şekilde) 130 hasta ile tamamlandı. Hastalar minimizasyon yöntemi ile kontrol ve müdahale grubuna atandı. Veriler; hastaların ağrı ve konfor düzeylerini belirlemek için Vizüel Analog Skala ve Hasta Tanıtım Formu ile toplandı. Araştırmaya başlamadan önce araştırmanın yapılacağı kurumdan, hastalardan ve etik kuruldan gerekli izinler alındı. Verilerin analizinde frekans ve yüzde değerleri, sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov, nitel değişkenlerin karşılaştırmaları için ki-kare, ağrı ve konfor puanlarının tekrarlı ölçümlerini gruplara göre karşılaştırmada tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ve iki sürekli değişken arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized, controlled, experimental trial to determine the effect of the semi-fowler position on back pain and comfort in patients undergoing coronary angiography (CAG). The population of the study consisted of 200 patients who applied for coronary angiography at a public hospital's coronary intensive care unit and cardiology clinic between November 5, 2023, and February 28, 2024. The sample size was calculated as a minimum of 58 patients per group, as determined by power analysis (alpha=0.05, power=0.80) and the study was completed with 130 patients (65 patients per group). Patients were assigned to the control and intervention groups by the minimization method. Data were collected using the Visual Analog Scale (VAS) and a Patient Introduction Form to assess the pain and comfort levels of the patients. Prior to the starting the research, the necessary permissions were obtained from the institution where the study was conducted, from the patients and the ethics committee. In the analysis of data, frequency and percentage values, Kolmogorov-Smirnov test for the normal distribution of continuous variables, chi-square for comparisons of qualitative variables, two-way analysis of variance for comparison of repeated measurements of pain and comfort scores according to groups, and the relationship between two continuous variables were evaluated with the Pearson correlation coefficient.