Rusçada dilsel kimlik
Linguistic identity in Russian
  1. Tez No: 904360
  2. Yazar: FUNDA TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yeryüzünde var olan canlı türleri arasında özgün bir yeri bulunan insanın bu ayrıcalıklı konumunu belirleyen temel özelliğinin, hemcinsleriyle olan etkileşimini ve ilişki kurmasını sağlayan etmenin dil olduğu gerçeği genel kabul görmüş bir olgudur. İnsanı anlamaya dönük bir araç olarak dile odaklanılması sonucunda zamanla“insan – dil”ilişkisinin daha da derinlemesine incelenmesine dönüşen belli başlı toplumbilimsel, ruhbilimsel ve dilbilimsel çalışmalar ortaya dilsel kimlik kavramını çıkarmıştır. Dilsel kimlik 20. yüzyılda ortaya çıkmış ve araştırmacılar tarafından derinlemesine incelenmeye başlanan bir konu olmuştur. Çalışmamızda Dilsel kimlik kavramının teorik açıklamaları yapılıp, bu alana bilimsel katkı sağladığını düşündüğümüz bilim insanlarının fikirlerine yer verilmiştir. Ardından yazınbilimsel yapıttaki kahramanlara yazar tarafından iletişim amaçlı kullandırılan ifade biçimleri, sözcükler ve diğer davranışsal kalıpların aslında o yazarın sözsel – belleksel etkinliğine, bilişsel süreçlerine ve düşünsel dünyasına kapı aralayan bir dizi unsuru bünyesinde barındırdığı incelenmiştir. Çalışmamızın inceleme kısmında Dilsel kimliği oldukça açık bir şekilde gözlemleyebildiğimiz Şor Türklerinin destanları üzerinde uygulama kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is a generally accepted fact that the fundamental feature that determines this privileged position of humans, who have a unique place among the living species on earth, is language, which enables them to interact and establish relationships with their fellows. As a result of focusing on language as a tool for understanding humans, certain sociological, psychological and linguistic studies that have turned into a more in-depth examination of the“human-language”relationship over time have brought forth the concept of linguistic identity. Linguistic identity emerged in the 20th century and has become a subject that researchers have begun to examine in depth. In our study, theoretical explanations of the concept of linguistic identity have been made and the ideas of scientists that we believe have made scientific contributions to this field have been included. Then, it has been examined that the forms of expression, words and other behavioral patterns used by the author for communication purposes by the heroes in the literary work actually contain a series of elements that open the door to the verbal-memory activity, cognitive processes and intellectual world of that author. In the review section of our study, the application section has been given to the epics of the Shor Turks, where we can observe linguistic identity quite clearly.