Primer infertil kadınların tanrı algısı ile stresle başa çıkma ve infertiliteden etkilenme durumları arasındaki ilişki
The relationship between perception of god and coping with stress and affected by infertility in primary infertile women
- Tez No: 904368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, primer infertil kadınların Tanrı algısı ile stresle başa çıkma stratejileri ve infertiliteden etkilenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu çalışma İstanbul Tüp Bebek Merkezine başvuran primer infertil kadınlar ile tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma Şubat 2023– Şubat 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma evreni İstanbul'da özel hastanede en az bir yıl süreyle infertilite tedavisi olan primer infertil 2600 kadından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü %95 güven düzeyi, 0.05 duyarlılık düzeyinde G power analizi yapılarak belirlenmiş olup 350 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verileri yüz yüze görüşme ile anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında yaş, aile, eğitim durumu gibi kadınlara yönelik sosyodemografik 20 sorudan oluşan“Tanıtıcı Bilgi Formu”, ''İnferilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği (İSBÇÖ)'', ''İnfertilite Etkilenme Ölçeği'' ve ''Tanrı Algısı Ölçeği'' ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların ortalama yaşları 37.46 ± 6.04 olarak saptanmıştır. İnfertilite Etkilenme Ölçeği puan ortalaması 33.46 ± 5.24, İnfertilite Stresi ile Başa Çıkma Ölçeği puan ortalaması 51.06 ± 5.47 ve Tanrı Algısı Ölçeği puan ortalaması 106.70 ± 5.16 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine the relationship between primary infertile women's perception of God, stress coping strategies and their level of being affected by infertility. Method: This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study with primary infertile women applying to Istanbul In Vitro Fertilization Center. The research was conducted between February 2023 and February 2024. The research population consists of 2600 primary infertile women who received infertility treatment for at least one year in a private hospital in Istanbul. The sample size of the study was determined by performing G power analysis at a 95% confidence level and 0.05 sensitivity level, and 350 women constituted the sample of the study. Research data was collected through face-to-face interviews and a survey. In data collection,“Introductory Information Form”consisting of 20 socio-demographic questions for women such as age, family, education status,“Coping with Infertility Stress Scale (ISPSS)”,“Infertility Impression Scale”and“God Perception Scale”were used. '' scale was used. Research data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 program. Data for continuous variables were reported using mean (Mean) and standard deviation (SD), and data for categorical variables were reported using number (n) and percentage (%). SPSS Statistics 25.00 program was used in data analysis applications. Additionally, Mann Whitney U test for comparisons; Independent Sample T test Kruskal Wallis H test; One-Way Analysis of Variance, Games-Howell, LSD, Tukey HSD tests, multiple linear regression analysis, Pearson and Spearman correlation analysis were used. iv Results: The average age of infertile women was 37.46±6.04, 47.9% of the women had been married for 1-4 years, 59.7% had not had a child for 1-4 years, 73.2% had their own reasons, 2.9% had their spouse's reasons. It was determined that 19.2% of them could not have children due to unknown reasons and 4.7% of them could not have children due to both their own and their spouse's reasons.