Atomik holmiyum'un ince yapı enerji seviyelerinin fourier transform spektrumu kullanılarak revize edilmesi
Revision of fine structure energy levels of atomic holmium via fourier transform spectra
- Tez No: 904378
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, Ho elementinin 700-1750 nm (5710-14280 cm-1) spektral aralığında FTS yöntemi ile ölçülmüş olan spektrumu analiz edilmiştir. Bunun sonucunda, Ho I'e ait 476 ve Ho II'ye ait 27 spektral çizgi ilk kez bu çalışma kapsamında sınıflandırılmıştır. Ayrıca, 9 spektral çizgi Ho I veya Ho II olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise, 300-1750 nm (5710-33320 cm-1) aralığında holmiyuma ait 1856 spektral çizgi analiz edilmiştir. Aşırı ince yapının da dikkate alındığı bu analizler sonucunda, 0.00-44904.20 cm-1 enerji aralığında bulunan Ho I'e ait 169 çift pariteli ve 276 tek pariteli olmak üzere toplamda 445 enerji seviyesi ilk kez bu çalışma kapsamında revize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the spectrum of the Ho element measured in the 700-1750 nm (5710-14280 cm-1) spectral range using the FTS method was analyzed. As a result, 476 spectral lines of Ho I and 27 spectral lines of Ho II were classified for the first time in this study. Additionally, 9 spectral lines were classified as either Ho I or Ho II. In the second part of the this study, 1856 spectral lines of holmium in the 300-1750 nm (5710-33320 cm-1) range were analyzed. Following these analyses, which also considered the hyperfine structure, 445 energy levels of Ho I (169 even-parity and 276 odd-parity) within the energy range of 0.00-44904.20 cm-1 were revised for the first time in this study.