Fleksör digitorium profundus tendon anatomisi
Anatomy of flexor digitorium profundus tendons
- Tez No: 90438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN ÇELEBİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Önkol ortasından parmak uçlarına kadar uzanan fleksör digitorium profundus sndonlarına başta tendon yaralanmaları olmak üzere çeşitli sebepler ile cerrahi müdahaleler 'apılmaktadır. Özellikle ülkemizde cama yumruk atmak suretiyle yaralanmaların“endemik”»İması bu tür vakaların görülme sıklığını arttırmaktadır. Fleksör digitorium profundus tendon anatomisi el cerrahisi ve anatomi literatürlerinde >enzer şekilde değerlendirilmiştir. Buna göre bu tendonlar muskulo-tendinöz bileşke distalinde ıvrı, birbirinden bağımsız tendonlar olarak izlenmekte ancak karpal tünel seviyesinde tendonlar ırasında intertendinöz bileşkeler başlamakta ve bunlar yine karpal tünel distalinde yok )lmaktadır. Bu seviyede tendonlar önkoldaki yapılarına yeniden kavuşmaktadırlar. Bu yapılarıyla leksör digitorium profundus tendonlarının fleksör digitorium süperfısiyalis tendonlarından tek arkları karpal tünel seviyesinde sahip oldukları intertendinöz bileşkelerdir. Tüm tendonlar önkol leviyesinden başlayarak gros olarak yuvarlak yada eliptik kesitlere sahip bağımsız yapılardır. El cerrahisi literatüründe fleksör digitorium profundus tendon onarımları için tarif edilen iütür teknikleri incelendiğinde de tendon anatomisi üzerindeki bu kanının ne kadar sağlam )lduğu görülür. Tanımlanmış tüm teknikler benzer şekillerde tek, bağımsız, yuvarlak yada eliptik tesitlere sahip kalın tendonların onarımlarını tarif etmektedir. Diğer yandan klinisyenlerin deneyimleri anatomi ve el cerrahisi literatüründeki bu anımlamalardan farklıdır. Bu çalışmanın amacı önkol ve karpal tünel seviyesinde fleksör digitorium profundus endon anatomisini kadavra çalışması ile dokümante etmektir. Formaldehit ile fıkse edilmiş 20 cadavra önkol ve elinde yapılan disseksiyonlar ile fleksör digitorium profundus tendonlan înkolda müskülotendinöz bileşkeden karpal tünelin sonlandığı (zone IV) seviyeye kadar eksplore îdilmişler ve bu tendonların yapıları dokümante edilmiştir.Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde 1 1 spesimenden 10 tanesinde en az iki tendonun tirak ettiği ortak ve multiple tendon sliplerinden oluşan geniş bir tendonun var olduğu irülmektedir. Bunlardan 5 spesimende ortak tendon tüm dört parmağın tendonunun içermekte li. Dört spesimende ortak tendon üç parmağı kapsamakta ve iki spesimende iki parmağa ait sndonlardan oluşmaktaydı. Sadece bir spesimende ortak tendonu liflerine ayırmak mümkün eğildi. Sadece 4 nolu spesimende tüm tendonlar origolarından başlayarak tekil ve bağımsız apıdaydılar. Elde edilen sonuçların bu konuda kabul edilmiş bilgilerden farklı olduğu görülmektedir. \u konunun şimdiye kadar ayrıntılı olarak araştırılmamasının bir sebebi olarak bu seviyede narılan tendonların diğer seviyelere göre çok daha iyi iyileşmelerinden kaynaklanıyor olabilir, "errahi sonuçlarının iyi olmasının bu tendonların yapılarından kaynaklandığını düşünmekte ersiz olmayacaktır. Tendon yapışıklıklarının cerrahi sonuçlarını son derece olumsuz etkilediği armak seviyesinin aksine önkol ve karpal tünel içerisinde tendonların birbirlerine zaten natomik olarak yapışık olmaları postoperatif yapışıklıkları bir patoloji olmaktan çıkararak natomik bir yapının rekonstrüksiyonu haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
UMMARY: anatomy of Flexor Digitorium Profundus Tendons Flexor digitorium profundus tendons are subject to surgical procedures for many reasons, maceration is the most common cause, especally in Turkey, where self injuries by punching glass vindows is“endemic”. In anatomical and surgical literature, the anatomy of the flexor digitorium profundus endons tipically are morphologically similar to the tendons of the flexor digitorium superficialis. They are individual, large, oval to round in cross section. The only exception to this composition s their croslinks with each other in the carpal tunnel. In the literature of hand surgery, the sutur echniques for the lacerated the flexor digitorium profundus tendons are not differnt from the any rthe tendon in any other level. The surgeons, on the other hand, have a different opinion on this subject based on their :linical experince. The aim of this study was to clearify this conflict between the literature and he daily practice. For this purpose 20 formaldehyde fixed cadaver forarms have been dissected to eveal the anatomy of the the flexor digitorium profundus tendons. The results were as follows. Of the 11 specimen 10 had a common tendon formed by at east two adjascent tendons. Five of those the common tendon included tendons of all four digits, n another four, the common tendon had three digits tendons and in the remaining two only two. 3nly one specimen has bben found to have four individual tendons. These results clearly shows that real anatomy of these tendons are different than what has >een beleived before. The reason why this subject never attract enough attention is probably the sxtremely good results of tendon surgery in this zone. ?~ı\/ıThis study could have practical applications in clinical practice. A new technique for the uture of these tendons at this level should be introduced, and be proved clinically to be effective.