Kist hidatikli hastalarda antikor ve IL-2, IL-4, IL-9, IL-10 ve IFN- gamma sitokin yanıtlarının birlikte değerlendirilmesi
Management of antibody and IL-2, IL-4, IL-9, IL-10 and IFN- gamma cytokine response in patients with cystic echinococcosis
  1. Tez No: 443991
  2. Yazar: MELİKE TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN BORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kist hidatik, Echinoccus larvalarının neden olduğu zoonotik bir enfeksiyondur. Echinococcus' un 4 türü insanda enfeksiyona neden olur; E. granulosus, E. multilocularis sırasıyla kistik ekinokokkoz ve alveolar ekinokokkoza neden olan ve en sık görülen türlerdir. E. vogeli ve E. oligarthus ise polikistik ekinokokkoz etkenidir; ancak daha nadir görülür. Echinococcus granulosus, Akdeniz, Türkiye, Avustralya, Kuzey Afrika, Yeni Zellanda, Güney Amerika, Filipinler, Kuzey Çin ülkelerinde ve Hindistan'da endemiktir. Ülkemizde hayvancılıkla geçimin sağlandığı Erzurum, Kars gibi şehirlerde kist hidatik yaygın olarak görülmektedir. Kist hidatikli hastalarda özellikle, tedavi sonrası nükslerin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi için serolojik yöntemlerle de hasta değerlerinin desteklenmesi gerekmektedir, ancak her zaman yeterli olmamaktadır. Çalışmamızda bu konuda özelllikle nükseden, yeni tanı alan ve tedavi olan hastaların serolojik test değerleri karşılaştırılarak yapılan bu kadar kapsamlı bir çalışma olmadığından, yeni kist hidatik tanısı alan ve tedavi olan, nükseden hastalarda antikor ve IL-2, IL-4, IL-9, IL-10 ve IFN -gamma sitokin yanıtlarını birlikte değerlendirmek, hasta takibinde ve nükslerin belirlenmesinde sitokinlerin kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla yeni tanı alan, tedavi olan ve nükseden toplamda 48 hasta çalışmamıza dahil edilmiş ve bu hasta serumlarında IgG ELISA, İKT ve İHA yöntemleri ile Echinococcus'a özgün antikor ve ELISA yöntemi ile de IL-2, IL-4, IL-9, IL-10 ve IFN -gamma sitokin değerleri araştırılmıştır. ELISA, İKT ve İHA yöntemlerinin duyarlılık değerleri sırasıyla % 31, % 81, % 58 olarak belirlenmiştir. Tedavi olan hastalarda IL-2 değeri yeni tanı alan hastalara göre daha yüksek, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.008). Nükseden hastalarda IL-2 değeri, yeni tanı alan hastalara göre daha yüksek, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( P < 0.026 ). Nükseden hastalarda, tedavi olan ve yeni tanı alan hastalara göre IL-4 değeri daha yüksek bulunmuş, ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (P < 0.289 ). Nükseden hastalarda, tedavi olan hastalara göre IL-9 değeri daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P < 0.001). Yeni tanı alan hastalarda , tedavi olan hastalara göre IL-9 değeri daha yüksek, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( P < 0.001 ). Yeni tanı alan hastalarda tedavi olan hastalara göre IL-10 değeri daha yüksek, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( P < 0.045 ). Yeni tanı alan hastalarda, tedavi olan hastalara göre IFN- gamma değeri daha yüksek ve istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P< 0.012). Sonuç olarak, çalışma bulgularımız özellikle nükslerin takibinde IL-2, IFN-gamma, IL-4 araştırılmasının yararlı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca çalışmamız IL-9 sitokininin kist hidatikli hastalarla yapılan araştırmada kullanıldığı ikinci çalışmadır. İlk yapılan çalışmada kist hidatik tanısı alan ve tedavi olan hasta gruplarında IL-9 düzeyinin yeni tanı alan hastalarda tedavi olanlara göre yüksek düzeyde bulunduğu bildirilmiştir. Ancak bu çalışmada nükseden hastalar çalışılmamıştır. Çalışma sonuçlarımız bu bulguyu desteklemekte olup, buna ek olarak nükseden kist hidatikli hastalarda da IL-9' u yüksek düzeyde bulmamız, bu sitokinin nükslerin takibinde önemli olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cyst hydatid is zoonotic infection caused by Echinococcus metacestode. Four Echinococcus species is caused to echinococcosis. E. granulosus, E. multilocularis are most common causing cystic and alveolar echinococcosis , respectively.E. vogeli and E. oligarthus cause policystic echinococcosis,bu they are less frequently associated with human infection. Mediterrenean, Turkey, Australia, North Africa, New Zealand, South America, Philippines, North China and India are endemic areas for cyst hydatid disease.Echinococcosis is common in Erzurum, Kars where people make a living to livestock. In patients with hydatid disease, especially patients with relapsed disease, patients test results is required to support by serologic test after therapy in following disease. Especially about this disease, there is no research about comparing serological test results of patients who has just diagnosed, has been treated and relapsed disease and so in our study, we aimed to research and manage antibody and IL-2, IL-4, IL-9, IL-10 and IFN -gamma cytokine levels in patients who has just diagnosed, has been treated and relapsed disease and whether these cytokines may be use when this disease reccurs and after therapy in following disease. According to our purpose, and 48 patients who has just diagnosed, has been treated and relapsed disease are included in our study and antibody were detected by ICT, IgG ELISA, IHA and IL-2, IL-4, IL-9, IL-10, IFN –gamma cytokine levels were measured in these patients' sera . IL-2 cytokine levels in patients who has been treated higher than in patients who has just diagnosed, and it is value for statistical analyses. ( P < 0.008 ). IL-2 cytokine levels in patients who relapsed disease higher than in patients who has just diagnosed, and it is value for statistical analyses. ( P < 0.026 ). IL-4 cytokine levels in patients who relapsed disease higher than in patients who has just diagnosed and has been treated, but it is not value for statistical analyses ( P < 0.289 ). IL-9 cytokine levels in patients who relapsed disease in patients who has been treated and it is value for statistical analyses ( P < 0.001 ). IL-9 cytokine levels in patients who has just diagnosed higher than in patients who has been treated , and it is value for statistical analyses ( P < 0.001 ). IL- 10 cytokine levels in patients who has just diagnosed higher than in patients who has been treated , and it is value for statistical analyses ( P < 0.045 ). IFN- gamma cytokine levels in patients who has just diagnosed higher than in patients who has been treated , and it is value for statistical analyses ( P< 0.012 ). In conclusion, our study results showed that determination of IL-2, IFN- gamma, IL-4 levels can be useful, especially following the patients with relapse. Also, our study is the second study that evaluates IL- 9 cytokine levels in hydatid cyst patients.In the first study, IL-9 levels are higher in patient groups that just diagnosed as cystic echinococcosis compared to the treated group. However, relapsed patiens has not been included in this study. Our results are similar to this findings,in addition, IL-9 levels were higher in the patients with relaps, that suggested this cytokine could be important in the management of relapse of this disease.