Metastatik lenf nodunda ekstrakapsüler yayılım ve dezmoplastik paterns: Larenks karsinomunda iki histopatolojik prognostik faktör
  1. Tez No: 90440
  2. Yazar: ENVER ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
27 ÖZET Larenks karsinomlu olup boyunda lenf nodu metastazı gösteren hastalarda ekstrakapsüler invazyon (ECS) ve dezmoplastik patenıin (DP) yaşam süresi ve lokal rekürans üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya larenks yassı hücreli karsinomu nedeniyle öpere edilen ve patolojik olarak lenf nodu metastazı gösterilmiş olan 25 hasta alındı. ECS olan hastalarda üç yıllık yaşam süresi %65 iken, ECS olmayanlarda %100, lokal rekürans ise sırasıyla %41 ve %0 idi. DP gösteren hastalarda üç yıllık yaşam süresi %61 iken DP göstermeyenlerde %100, lokal rekürans ise sırasıyla %39 ve %0 idi. Çalışmada histopatolojik kriterler olarak ECS ve DP'in yanında metastatik lenf nodunun sayısı, boyutu, lenfositik infiltrasyon, nekroz ve tümörün diferansiasyonu da değerlendirilip, kendi içerisinde karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
28 ABSTRACT The influence of extracapsular spread (ECS) and desmoplastic pattern (DP) of metastatic cervical lymph nodes in patients with laryngeal cancer is presented. The study includes 25 patients surgically treated for squamous cell carcinoma of the larynx with pathologically proven lymph node metastasis. Three-year survival and local recurrence were studied. The three-year survival rates were as follows: patient with ECS 65%, and without ECS 100%; patient with DP 61%, and without DP 100%. In addition, local recurrence rates showed significant differences: patient with ECS 41%, and without ECS 0%; patient with DP 39%, and without DP %0.