Yapı çeliklerinin mig-mag kaynağında soğuma hızının kaynak kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cooling rate on weld quality in mig-mag welding of structural steels
- Tez No: 904410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, MIG/MAG kaynak yöntemi ile birleştirilen S355, S700 ve S960 yapı çeliklerinin; hızlı soğutma, normal şartlarda soğutma ve izolasyon örtüsüne sarılarak yavaş soğutma yöntemlerinin kaynak kalitesine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, kaynak dikişi incelenerek soğuma hızının kaynak dikişi kalitesine etkisi gözlemenmiş ve her bir çelik malzemesi için en uygun soğuma hızı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, yapı sektöründe kullanılan çelik malzemelerin kaynak kalitesini artırmak için kullanılabilir ve MİG/MAG kaynak yöntemi kullanılan diğer endüstriler için de değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cooling rate on the weld quality was examined in S355, S700 and S960 structural steels welded with the MIG/MAG welding method. Rapid cooling, cooling under normal conditions and slow cooling by wrapping in insulation sheath were compared. As a result of this study, the effect of the cooling rate on the weld seam quality was observed by examining the weld seam and the most appropriate cooling rate for each steel material was determined. The results of this study can be used to improve the welding quality of steel materials used in the construction industry and also provide valuable information for other industries using MIG/MAG welding methods.