Ameliyathane ve yoğun bakımda çalışan sağlık personelinin kardiyovasküler hastalık risk durumlarının ve sağlık anksiyetesinin belirlenmesi
Determination of cardiovascular disease risk status and health anxiety of healthcare personnel working in the operating room and intensive care unit
- Tez No: 904409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ameliyathane ve yoğun bakımda çalışan sağlık personelinin kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi durumunun ve sağlık anksiyetesinin değerlendirilmesidir. Araştırma, Ankara'da bir Eğitim Araştırma Hastanesi'nde en az 1 yıl Ameliyathane ya da Yoğun bakımda çalışmış/çalışmaya devam eden sağlık çalışanları üzerinde yapıldı. Veriler Temmuz-Aralık 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmamızın örneklemini 195 kişi oluşturdu. Araştırma için sosyo demografik özellikleri içeren veri formu, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği (KARRIF-BD) ve Sağlık Anksiyetesi ölçeği (SAÖ) ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizi olarak t-testi, Mann Whitney Utesti, ANOVA ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı, değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson ve Spearman korelasyon testleri ile değerlendirildi. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların KARRİF-BD ölçek toplam puan ortalaması 23,15±2,56 ve SAÖ puan ortalaması 18,55±8.52 olarak saptandı. Bu puan ortalamalarına göre katılmcıların önemli düzeyde kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgisine sahip oldukları, orta düzeyde de sağlık anksiyetesine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the knowledge status of cardiovascular disease risk factors and health anxiety of healthcare personnel working in the operating room and intensive care. The research was conducted on health workers who have worked/ continued to work in the Operating Room or Intensive care unit for at least 1 year at a Training and Research Hospital in Ankara. December July-Dec 2022 data was collected. The sample of our research consisted of 195 people. For the research, a data sheet containing socio-demographic characteristics was collected using the Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level Scale (KARRIF-BD) and the Health Anxiety scale (SAE). T-test, Mann Whitney U test, ANOVA and Kruskal Wallis tests were used as statistical analysis of the data, and Pearson and Spearman correlation tests were used to evaluate the relationships between the variables. According to the results of the research; the average total score of the participants on the KARRIF-BD scale was found to be 23.15±2.56 and the average SAE score was 18.55±8.52. According to these score averages, it was determined that the participants had a significant level of knowledge of cardiovascular disease risk factors and had a moderate level of health anxiety.