Yapısal ve işlevsel boyutları ile Van'daki yönetsel dönüşümün 6360 sayılı kanun bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the administrative transformation in Van with its structural and functional dimensions in the context of law no. 6360
- Tez No: 904419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu, Türkiye'deki idari yapı üzerinde önemli değişiklikler gerçekleştirmiştir. Bu kanun ile nüfusu 750.000'in üzerinde olan 14 il büyükşehir statüsü kazanmış ve büyükşehir sayısı toplamda 30'a çıkmıştır. Bu 14 ilden biri de Van ilidir. Kanunla birlikte İl Özel İdareleri kaldırılmış ve yerlerine Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları kurulmuştur. Ayrıca köyler ve beldeler mahalle statüsüne dönüştürülmüş ve en yakın ilçe belediyesine bağlanmıştır. Büyükşehir belediyelerinin hizmet sınırları ise il mülki sınırları ile sınırlanmıştır. Bu düzenlemeler, büyükşehir belediyelerine önemli sorumluluklar yüklemiştir. Van ili, MÖ 3000 yıllarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip olup, Doğu Anadolu Bölgesi'nde önemli bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, 6360 sayılı kanun çerçevesinde Van ilinde yaşanan yönetsel yapıdaki köklü değişiklikleri incelemektir. Bu bağlamda, Van ilindeki değişikliklerle ilgili literatür taraması yapılmış, faaliyet ve denetim raporları incelenmiş ve yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile bir takım görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda da Van ilinin yapısal ve işlevsel bağlamında önemli değişiklikler geçirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Law No. 6360 on Metropolitan Municipalities, enacted in 2012, brought significant changes to the administrative structure in Turkey. With this law, 14 provinces with a population over 750,000 gained metropolitan status and the number of metropolitan cities increased to 30 in total. One of these 14 provinces is Van. With the law, Special Provincial Administrations were abolished and replaced by Investment Monitoring and Coordination Directorates. In addition, villages and towns were transformed into neighborhoods and connected to the nearest district municipality. The service boundaries of metropolitan municipalities are limited to provincial borders. These regulations imposed important responsibilities on metropolitan municipalities. Van province has a long history dating back to 3000 BC and stands out as an important city in the Eastern Anatolia Region. In this context, the aim of this study is to examine the fundamental changes in the administrative structure of Van province within the framework of Law No. 6360. In this context, a literature review on the changes in Van province was conducted, annual and audit reports were analyzed and a number of semi-structured interviews were conducted. As a result of these studies, it is understood that Van province has undergone significant structural and functional changes.