Çalışanların ı̇ş güvencesı̇ algısının ı̇ş tatmı̇nı̇ ve örgütsel bağlılık üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
The effect of employees perception of job security on work satisfaction and organizational commitment
- Tez No: 904425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, çalışanların iş güvencesi algılarının örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektedir. Günümüz iş dünyasında, hızlı değişimler ve ekonomik dalgalanmalar, çalışanların iş güvencesine olan bakış açılarında önemli değişikliklere neden olmuştur. İş güvencesi algısı, bir çalışanın mevcut işini kaybetme korkusu duymadan çalışma ortamında kendini güvende hissetmesi anlamına gelir. Çalışanların iş güvencesine dair algıları, onların işlerine olan bağlılıklarını ve genel iş tatminlerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların iş güvencesi algılarının örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkilerini incelemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ayrıca, iş güvencesinin yüksek olduğu durumlarda çalışanların işlerine ve çalıştıkları kuruma olan bağlılıklarının ve iş tatminlerinin arttığına dair hipotezi test etmek hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma, çeşitli sektörlerde çalışan bireyler üzerinde yapılan bir anket çalışması ile yürütülmüştür. Anket formunda, iş güvencesi algısını, örgütsel bağlılığı ve iş tatminini ölçmeye yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler, istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiş ve ilişkiler incelenmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçları, iş güvencesi algısının hem örgütsel bağlılık hem de iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yüksek iş güvencesi algısına sahip çalışanların, kurumlarına daha bağlı oldukları ve işlerinden daha fazla tatmin sağladıkları gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, iş güvencesinin düşük olduğu durumlarda çalışanların işten ayrılma niyetinin arttığı, bağlılık düzeylerinin ve iş tatminlerinin azaldığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışanların iş güvencesi algılarının örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerinde önemli bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. İş güvencesinin artırılması, çalışanların kuruma olan bağlılığını güçlendirebilir ve iş tatminini artırabilir. Bu bağlamda, işverenlerin çalışanların iş güvencesini sağlamaya yönelik politikalar geliştirmeleri ve uygulamaları, örgütsel verimlilik açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the correlates of professionals' job security credentials on suitability and job satisfaction. In today's business world, rapid changes and economic fluctuations have caused significant changes in people's perspectives on job security. Security job perception means that an employee feels safe in the work environment without fear of current loss. Employees' perceptions of job security, their commitment to their jobs and their overall job satisfaction increase significantly. Purpose: The main purpose of this research is to examine the effects of employees' perceptions of job security on organizational commitment and job satisfaction and to reveal the relationship between them. In addition, it was aimed to test the hypothesis that when job security is high, employees' commitment and job satisfaction to their jobs and the institution they work for increases. Method: The research was conducted with a survey conducted on individuals working in various sectors. The survey form includes questions to measure the perception of job security, organizational commitment and job satisfaction. The obtained data were evaluated with statistical analysis methods and the relationships were examined. Findings: Research results showed that the perception of job security has a significant effect on both organizational commitment and job satisfaction. It has been observed that employees with a high perception of job security are more committed to their organizations and provide more satisfaction with their jobs. However, it has been determined that when job security is low, employees' intention to quit increases and their commitment levels and job satisfaction decrease. Conclusion: It was concluded that employees' perceptions of job security play an important role on organizational commitment and job satisfaction. Increasing job security can strengthen employees' commitment to the organization and increase job satisfaction. In this context, it is of critical importance for employers to develop and implement policies to ensure job security of their employees in terms of organizational efficiency.