Şanlıurfa Karacadağ bozkır meralarında korunan ve otlatılanalanlarda bitki türleri, kompozisyonları, ot verimi ve bazı kaliteverilerinin belirlenmesi
Determination of plant species, compositions, grass efficiency andsome quality data in protected and grazzed areas in ŞanlıurfaKaracadağ stepten rangeland
  1. Tez No: 904482
  2. Yazar: DENİZ YAVUZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, 2022-2023 yıllarında Şanlıurfa İli Karacadağ Karabahçe köyü'nde korunan ve otlatılan alanlarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, Karabahçe köyü'ndeki doğal meraların ot verimi, kalitesi ve botanik kompozisyonu açısından korunan ve otlatılan alanlar arasındaki farklılıkları incelenmiştir. Korunan alandan elde edilen kuru ot verimi 338.80 kg/da iken, otlatılan alandan elde edilen kuru ot verimi 139.78 kg/da olarak tespit edilmiştir. Kuru ot ağırlığına göre; korunan alanda,buğdaygil kompozisyonu oranı %70.21, baklagil kompozisyonu %18.91, diğergillerin kompozisyonu %10.85 olarak belirlenmiştir. Otlatılan Alanda ise buğdaygil kompozisyonu oranı %52.51, baklagil kompozisyonu %16.33, diğergillerin kompozisyonu %31.16 olarak saptanmıştır. Korunan alanda protein oranı %11.50, otlatılan alanda ise protein oranı %8.00 olarak tespit edilmiştir. Korunan alanda otlatma kapasitesi 65.72 BBHB olarak, otlatılan alanda ise 27.11 BBHB olarak tespit edilmiştir. Korunan alanda en yüksek bitki ile kaplı alana sahip bitkiler sırasıyla % 5.86 ile Stipa lagacaea % 5.60 ile Poa bulbosa, % 3.33 ile Festuca ovina ve % 2.80 ile Hordeum bulbosum tespit edilmiştir. Otlatılan alanda en yüksek bitki ile kaplı alana sahip bitkiler sırasıyla % 9.06 ile Poa bulbosa, % 2 ile Alkana sitrigosa, Centaurea iberica, Fermula orientalis % 1.48 ile Gundelia tourneforti tespit edilmiştir. Korunan alanda kalite derecesi 3.33 değerinde iken, otlatılan alanda ise 2.40 değeri elde edilmiştir. Korunan ve otlatılan alanlarımız zayıf mera grubuna girmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in protected and grazed areas in Karacadağ Karabahçe village of Şanlıura Province in 2022-2023. The aim of the research was to examine the differences between protected and grazed areas in terms of grass yield, quality and botanical composition of natural pastures in Karabahçe village. While the hay yield obtained from the protected area was 338.80 kg/da, the hay yield obtained from the grazed area was determined as 139.78 kg/da. According to dry grass weight; In the protected area, the composition of grasses was determined as 70.21%, the composition of legumes was 18.91%, and the composition of other plants was determined as 10.65 %. In the grazed area, the composition of grasses was determined as 52.51%, the composition of legumes was 16.33%, and the composition of other plants was 31.16%. The protein rate was determined as 11.50% in the protected area, and 8.00% in the grazed area. The grazing capacity in the protected area was determined as 65.72 BBHB, and in the grazed area as 27.11 BBHB. The plants with the highest plantcovered area in the protected area were Stipa lagacaea with 5.86%, Poa bulbosa with 5.60%, Festuca ovina with 3.33% and Hordeum bulbosum with 2.80%, respectively. The plants with the highest vegetated area in the grazed area were identified as Poa bulbosa with 9.06%, Alkana sitrigosa with 2%, Centaurea iberica, Fermula orientalis and Gundelia tourneforti with 1.48%, respectively. While the quality degree was 3.33 in the protected area, the value was 2.40 in the grazed area. Our protected and grazed areas are in the weak rangeland group.