Yer fıstığı tahininin fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve kalitesinin geliştirilmesi
Investigation of physico-chemical properties and improvement of quality of peanut tahi̇ni̇
  1. Tez No: 904483
  2. Yazar: İLYAS ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yer fıstığı tahinlerine farklı oranlarda inülin (%0, %0.5, %1, %2, %4 ve %8) ilavesinin tahinlerin kimyasal, reolojik ve duyusal özelliklerine etkisi incelenmiştir. İlave edilen inülin miktarına bağlı olarak tahinlerin kuru madde, kül, toplam fenol bileşikleri ve toplam antioksidan aktivite değerleri artış göstermiştir. Mineral madde açısından, tahinlerdeki inülin miktarı arttıkça, P miktarı artış göstermiş iken Mg miktarı azalma göstermiştir. Diğer ölçülen minerallerde önemli bir değişiklik meydana gelmemiştir. Reolojik özellikler açısından, tahinler Newtonyen olmayan(Non-Newtonian)akış davranışı göstermiş ve sonuçlar Ostwald de Waelemodeli ile tanımlanmıştır. Panelistler, tahinleri yağlılık, akışkanlık, yapı, yapışkanlık, tat, renk ve genel beğeni kriterlerine göre puanlamışlardır. Panelistler tarafından en beğenilen örnek %0.5 inülin ilaveli örnek olmuş ve %0.5 inülin ilaveli tahin üretimi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The effect of adding different amounts of inulin (0%, 0.5%, 1%, 2%, 4% and 8%) to peanut tahini on the chemical, rheological and sensory properties of tahini was examined. Depending on the amount of added inulin, dry matter, ash, total phenol compounds and total antioxidant activity values of tahini increased. Interms of mineral substances, as the amount of inulin in tahini increased, the amount of P increased and the amount of Mg decreased. No significant change soccurred in other measured minerals. Interms of rheological properties, tahini showednon-Newtonian flow behavior and the results were described by the Ostwald de Waele model. Panelists scored the tahini according to the criteria of oiliness, fluidity, structure, stickiness, taste, colorand general appreciation. The most liked sample by the panelists was the sample with 0.5% inulin addition and the production of tahini with 0.5% inulin addition can be recommended.