4-12 ay arası bebeklerde demir proflaksisi kullanımı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Use of iron prophylaxis in babies between 4-12 months and evaluation of related factors
  1. Tez No: 904484
  2. Yazar: EBRAR GÜMÜŞKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. HALİT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada 4-12 ay arası bebeklerde demir profilaksi kullanım sıklığı ve ilişkili faktörleri değerlendirmeyi hedefledik. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel tipteki bir anket çalışması olarak S.B.Ü. Sultangazi Haseki Eğitim Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezi ve Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi kayıtlı, 4-12 ay bebeği olup çalışmaya katılmayı kabul eden ebeveynlerden oluşmaktadır. Haseki eğitim ASM lere kayıtlı 4-12 ay arası takip edilen bebeklerin ebeveyn sayısı 180 olup tüm evrene ulaşılmıştır. Araştırmacılar tarafından ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri, yaşları, medeni durumları, eğitim durumları, gelir düzeyleri, bebeklerinin miadında doğup doğmadığı ve kiminle yaşadığı, ailedeki doğum sıraları, anne sütü alıp almadıkları, kullanılan demir damlası ve düzenli kullanmayanların kullanmama sebepleri gibi sorulardan oluşan bir anket oluşturuldu. BULGULAR: Çalışmaya 181 ebeveyn katılmıştır. Çalışmaya katılan annelerin yaş medyanı 26 (alt sınır:19, üst sınır:38)idi. Bebeğine demir proflaksisi kullanımı olan ve olmayan gruplar arasında annelerin yaşı anlamlı farklılık göstermemiştir. Bu annelerin 147'si bebeğine demir proflaksisi kullanmış olup bunlardan 51 tanesi düzenli bir şekilde demir proflaksisisi uygulamıştı. Çalışmaya katılan bebeklerin %81.2 sine demir proflaksisi verildiği saptandı. Çalışmaya katılan 147 bebeğin %34.7'sinin ebeveynleri tarafından düzenli demir damlası verildiği saptandı. Çalışmaya katılan bebeklerin %18.8'ine ise demir proflaksisi hiç verilmediği saptandı. Çalışmaya katılan annelerin %23.8'inin hane gelirinin asgari ücret ve altı düzeyinde olduğu saptandı. Çalışmaya katılan annelerin büyük çoğunluğu lise ve üzeri mezunu ve ev hanımı iken %93.9 'unun sosyal güvencesinin olduğu saptandı. Çalışmaya katılan annelerin bebeklerinin %80.7'sinin çekirdek aile ile yaşadığı, %66.3'ünün term (37 haftadan sonra) doğduğu görüldü. Çalışmaya katılan annelerin anketini doldurduğu bebeklerin %69.6'sının ailede doğum sırasının ilk çocuk olduğu saptandı. Çalışmaya katılan bebeklerin %65.2'sinin anne sütü aldığı saptandı. Demir proflaksisi vi kullanımı olan grupta bebeğin anne sütü alma oranı demir proflaksisi kullanımı olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. Düzenli demir damlası kullanımı olan grupta annenin eğitim durumu, düzenli demir damlası kullanımı olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti. Düzenli demir damlası kullanımı olan grupta annenin ev hanımı olanların oranı düzenli demir damlası kullanımı olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. Düzenli demir damlası kullanımı olan grupta anne sütü alan bebeklerin oranı düzenli demir damlası kullanımı olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti. Düzenli demir damlası kullanımı olan grupta sağlık ocağının ücretsiz verdiği demir damlasını kullanım oranı düzenli demir damlası kullanımı olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. Bebeklerine düzenli demir proflaksisi kullanmayan ebeveynlerin %76'sı yan etki gördüğünü belirtirken, unutkanlık sebepli düzenli kullanmadığını belirten %54,2 idi. Bu yan etkilerden en çok bulantı kusma görüldü. Demir proflaksisi hiç kullanmayan annelerin ilaçların içeriğinin uygun olmadığını düşündüğünü, yeterli bilgilendirilmediğini, bitkisel ürünler tercih ettiğini, gıdalarla takviye etmeye çalıştığını, yan etki gördüğünün söylemesi, düzensiz demir proflaksisi kullanan annelerin sayısına göre anlamlı olarak daha yüksekti. SONUÇ: Bu çalışmada demir proflaksisinin kullanım sıklığını etkileyen faktörler arasında eğitim düzeyi, gelir durumu yüksek annelerin bebeklerinde daha sık saptanmış olup demir proflaksisi konusunda annenin eğitim durumunun önemi vurgulanmaktadır. Düzenli demir proflaksisi kullanan bebeklerin %84,3'ünün anne sütü kullandığı tespit edilmiş olup anne sütünün en az iki yıl kullanılması önerildiğinden, tüm annelerin anne sütü ile demir proflaksisinin önemi ve oral demirin yan etkilerinden bahsedip bunların tolere edilebilirliği hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Demiri düzenli kullanan bebeklerde demir preperatının ücretli alımı, düzensiz demir kullanan bebeklere göre yüksek gözlenmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz sunulan demir preperatlarının, demiri düzenli kullanan bebeklerde kullanım sıklığındaki düşüklüğün nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Tüm bu faktörler aslında aileye ve özellikle bebeğin bakımını üstlenen anneye bağlıdır. Anne tüm bu faktörleri etkilemektedir. Bu nedenle anne eğitimi önemlidir. Ailelere anne sütünün teşvik edilmesi, anne sütünün alınamadığı durumlar için demir içeren mamalar önerilmesi ve demir eksikliğinin yol açabileceği klinik sonuçlar ile ilgili ayrıntılı bilgi verilmesi halinde proflaksinin düzenli olarak kullanılacağı kanısındayız. ANAHTAR KELİMELER: Demir Eksikliği, Demir Eksikliği Anemisi, Demir Proflaksisi, Anne Eğitimi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: In this study, we investigated the frequency of iron prophylaxis use in infants aged 4 to 12 months and the associated we aimed to evaluate the factors. METHODS: As a cross-sectional survey study, S.B.Ü. Sultangazi Haseki Education Gaziosmanpaşa Education Family Health Center and Bağcılar Education Family Health Center were registered, 4-12 months old infants and parents who accepted to participate in the study. The number of parents of infants between the ages of 4-12 months enrolled in Haseki education ASMs was 180 and the whole population was reached. Sociodemographic characteristics of parents by researchers, age, marital status, education level, income level, whether their babies were born at term whether they were born and with whom they lived, their birth order in the family, whether they were breastfed or not, the iron drops used and the reasons for not using them if they did not use them regularly. Questionnaire was created. RESULTS: 181 parents participated in the study. The median age of the participating mothers was 26 years (lower limit: 19, upper limit: 38). The age of the mothers did not differ significantly between the groups with and without iron prophylaxis use. Of these mothers, 147 had given iron prophylaxis to their infants and 51 of them had regularly administered iron prophylaxis. Iron prophylaxis was given to 81.2% of the infants who participated in the study. It was found that 34.7% of 147 infants were given iron drops regularly by their parents. Iron prophylaxis was not given to 18.8% of the infants who participated in the study. It was found that 23.8% of the mothers participating in the study had a household income of minimum wage or less. The majority of the mothers who participated in the study were high school graduates and housewives, and 93.9% had social security. It was observed that 80.7% of the babies of the mothers participating in the study lived with a nuclear family and 66.3% were born term (after 37 weeks). It was found that 69.6% of the babies whose questionnaires were filled out by the mothers participating in the study were born first in the family. It was found that 65.2% of the infants who participated in the study were breastfed. The rate of breastfeeding was significantly lower in the group with iron prophylaxis than in the group without iron prophylaxis. Maternal education level was significantly higher in the group with regular use of iron drops than in the group without regular use of iron drops. The proportion of mothers who were housewives was significantly lower in the group with regular use of iron drops than in the group without regular use of iron drops. The proportion of breastfed infants was significantly higher in the group with regular iron drop use than in the group without regular iron drop use. The rate of use of iron drops provided free of charge by the health center was significantly lower in the group with regular iron drop use than in the group without regular iron drop use. While 76% of the parents who did not regularly use iron prophylaxis in their infants reported side effects, 54.2% reported not using it regularly due to forgetfulness. Among these side effects, nausea and vomiting were the most common. The number of mothers who never used iron prophylaxis who stated that they thought that the content of the drugs was not appropriate, that they were not adequately informed, that they preferred herbal products, that they tried to supplement with foods, and that they experienced side effects was significantly higher than the number of mothers who used iron prophylaxis irregularly. CONCLUSIONS: In this study, among the factors affecting the frequency of iron prophylaxis use, it was found to be more frequent in infants of mothers with higher education level and income status, which emphasizes the importance of the mother's education level in iron prophylaxis. It was found that 84.3% of the infants who regularly used iron prophylaxis used breast milk and since breast milk is recommended to be used for at least two years, all mothers should be informed about the importance of iron prophylaxis with breast milk and the side effects of oral iron and their tolerability. The paid intake of iron preparations was higher in infants who used iron regularly than in infants who used iron irregularly. The reasons for the low frequency of use of iron preparations offered free of charge by the Ministry of Health in infants who use iron regularly should be investigated. All these factors depend on the family and especially on the mother who takes care of the baby. The mother affects all these factors. Therefore, maternal education is important. We believe that prophylaxis will be used regularly if families are encouraged to breastfeed, iron-containing formulas are recommended in cases where breast milk cannot be obtained, and detailed information is given about the clinical consequences of iron deficiency. KEY WORDS: Iron Deficiency, Iron Deficiency Anemia, Iron Prophylaxis, Maternal Education