Kronik hastalarda aleksitimi ile hastane anksiyetesi ve depresyonu incelenmesi
Investigation of alexithymia, hospital anxiety, and depression in chronic patients
- Tez No: 904485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. BURAK ÇAĞRI KENDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Kronik hastalıklar Dünya'daki ölümlerin ve sağlık harcamalarının en sık sebebi olan halk sağlığı problemleridir. Bireylerin sağlıklarını sadece fiziksel yönden değil, psikiyatrik yönden de tehdit etmektedir. Aleksitimi bireylerin kendi duygularını anlamakta, ifade etmekte ve duygusal yanıt vermekte yetersiz kalmasıyla karakterize bir durumdur. Aleksitiminin çevresel faktörlerle ve bireylerin psikiyatrik ve somatik sağlık durumları ile ilişkili olduğu bilinmektedir. .Bu çalışmamızda kronik hastalarda aleksitimi sıklığı ve bunun anksiyete, depresyon ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı türde bir anket çalışması olarak 01.12.2023 ile 01.03.2024 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 399 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri 13 sorudan oluşan anketimizle değerlendirildi. Aleksitimi sorgusu amacıyla 20 soruluk Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ile anksiyete ve depresyon açısından 14 soruluk Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Chronic diseases are major public health problems that are the leading cause of death and healthcare expenditures worldwide. They threaten individuals' health not only physically but also psychiatrically. Alexithymia is a condition characterized by individuals' inability to recognize, express, and respond emotionally. It is known that alexithymia is associated with environmental factors and individuals' psychiatric and somatic health conditions. This study aimed to investigate the prevalence of alexithymia in patients with chronic diseases and its relationship with anxiety and depression. MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional and descriptive survey study was conducted between December 1, 2023, and March 1, 2024, among 399 participants who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic at Haseki Training and Research Hospital. Participants' sociodemographic characteristics were evaluated through a 13-item questionnaire. The 20-item Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) was used to assess alexithymia, while the 14-item Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) was used to evaluate anxiety and depression.