Afetlerin etkileri, afet farkındalığı ve hazırlığı: İzmit üzerine bir SWOT analizi
Effects of disasters, awareness and preparedness of disasters: A SWOT analysis for Izmit
- Tez No: 904500
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Afetler dünyanın farklı yerlerinde, farklı zaman aralıklarında normalin dışında olaylar olarak meydana gelmiş ve tarih boyunca insanoğlunun ilgisini ve dikkatini çekmiştir. Deprem, sel ve heyelan gibi doğal afetlerin yanında yangın, terör saldırıları ve uçak kazaları gibi insan kaynaklı afetler de olabilmektedir. Afetlerin ne zaman, nerede ve nasıl meydana geleceği kesin olarak bilinemez, ancak sonuçları genellikle benzerdir. Sonuçları arasında fiziksel kayıpların yanı sıra ekonomik kayıplar ve sosyal-psikolojik yıkımlar da vardır. Afetler insanoğlu ve diğer canlılar için çok ağır can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Basılı ve görsel yayınların artması ile birlikte dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan afetlerin diğer tüm insanlarca da bilinir olması, afetlere olan ilgiyi arttırmıştır. Aynı zamanda globalleşmenin de etkisiyle dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan afetin ekonomik ve sosyal etkileri o ülkenin sınırları dışına çıkarak farklı ülkelerde yaşayan insanlara da etki edebilmektedir. Çalışmada afetlerin genel etkileri ve özellikle de ekonomik etkileri örnekler üzerinden incelenerek detaylıca açıklanmıştır. Afet Yönetimi, afet hazırlığı ve farkındalığı öncelikle teorik olarak incelenmiştir. Sonrasında, İzmit'te yaşayan halk için bir anket ile SWOT analizi yapılmış ve afet yönetimi, afet hazırlığı ve farkındalığı sürecinin güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri tespit edilmiş ve politika önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters have occurred in different parts of the world, at different time intervals, as abnormal events and have attracted the attention of mankind throughout history. In addition to natural disasters such as earthquakes, floods and landslides, there may also be man-made disasters such as fires, terrorist attacks and aircraft accidents. When, where and how disasters will occur cannot be known with certainty, but their consequences are usually similar. The consequences include physical losses as well as economic losses and social-psychological destruction. Disasters cause heavy loss of life and property for human beings and other living creatures. With the increase in publications, the fact that disasters occurring anywhere in the world are known by all other people has increased the interest in disasters. At the same time, with the effect of globalization, the economic and social effects of a disaster occurring anywhere in the world can go beyond the borders of that country and affect people living in different countries. In the study, the general effects of disasters and especially their economic effects are explained in detail by examining cases. Disaster management, disaster preparedness and awareness are firstly analyzed theoretically. Afterwards, a SWOT analysis was conducted with a questionnaire to the people of Izmit and the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the disaster management, disaster preparedness and awareness process were identified and policy recommendations were made.