Investigation of the relation between surfactant head group size and formation of different types of lyotropic nematic phases in binary surfactant/dye systems
Sürfaktan baş grup büyüklüğü ile farklı türde liyotropik nematik faz oluşumları arasındaki ilişkinin ikili sürfaktant/boyar madde sistemlerinde araştırılması
  1. Tez No: 904557
  2. Yazar: BARIŞ OKUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez kapsamında; sürfaktan, Sunset Yellow, dodekanol ve sudan oluşan bazı liyotropik ikili sürfaktan karışımlarının özellikleri sabit toplam sürfaktan konsantrasyonlarında incelenmiştir. Sürfaktan molekülleri olarak dodesildimetilamonyum bromür (DDMABr), dodesildimetiletilamonyum bromür (DDMEABr) ve dodesiltrietilamonyum bromür (DTEABr) seçilmiştir. İkili sürfaktan karışımları DDEMABr/DDMABr ve DDMEABr/DTEABr'den oluşturulmuştur. Karışımlardaki her sürfaktanın göreceli konsantrasyonları değiştirilerek lamel, nematik ve hekzagonal fazlar veren liyotropik karışımlar elde edilmiştir. Liyotropik fazların dokuları polarize optik mikroskop kullanılarak analiz edilmiştir. Tek eksenliden çift eksenliye nematik faz geçişleri, lazer konoskopi tekniği ile nematik fazların çift kırılmalarının sıcaklığa bağımlılığından elde edilmiştir. Bazı misel parametrelerini belirlemek için Küçük Açılı X-ışını Saçılımı kullanılmıştır. Sonuçlar, farklı liyotropik yapıların, özellikle çift eksenli nematik fazların oluşumunun sürfaktan baş grubu başına düşen ortalama alanla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, iyonik türlerin kozmotropik ve kaotropik özellikleri dikkate alınarak kendi aralarındak etkileşimleriyle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the frame of this thesis, properties of some lyotropic binary surfactant mixtures, composed of surfactant, Sunset Yellow, dodecanol, and water, were studied at constant total surfactant concentrations. Dodecyldimethylammonium bromide (DDMABr), dodecyldimethylethylammonium bromide (DDMEABr), and dodecyltriethylammonium bromide (DTEABr) were chosen as surfactant molecules. The binary surfactant mixtures consisted of DDEMABr/DDMABr and DDMEABr/DTEABr. By changing the relative concentrations of each surfactant in the mixtures, lyotropic mixtures presenting lamellar, nematic, and hexagonal phases were obtained. The textures of the lyotropic phases were analyzed using a polarized optical microscope. The uniaxial to biaxial nematic phase transitions were obtained from the temperature dependences of the birefringences of the nematic phases via laser conoscopy technique. Small-angle X-ray Scattering was used to determine some micellar parameters. The results indicated that the formation of different lyotropic structures, especially biaxial nematic phases, is related to the average area surfactant head group. Those results were interpreted from the interactions between ionic species, considering their kosmotropic and chaotropic properties.