Zaprionus indianus gupta (Diptera: Drosophilidae)'un farklı besinler üzerindeki yaşam tablolarının belirlenmesi
Determination of the life tables of Zaprionus indianus gupta (Diptera: Drosophilidae) on different diets
  1. Tez No: 904556
  2. Yazar: SEDA ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zaprionus indianus Gupta (Diptera: Drosophilidae) tropikal kökenli bir zararlı olup Türkiye'de son zamanlarda görülen yeni bir meyve sineğidir. Bu çalışmada, Z. indianus'un yaşam tabloları yapay besin, elma posası, mandalina posası, muz ve kontrol besininde laboratuvarda (23,5 °C, %65-70 RH, 14:10 (A:K) fotoperiyotta) incelenmiştir. Yaşamı ile ilgili veriler yaş-evre, iki cinsiyetli yaşam tablosu kullanılarak analiz edilmiştir. Ortalama döl sırasıyla yapay besin, elma posası, kontrol diyeti, mandalina posası muz da 33,64, 27,98, 25,69, 24,85 ve 24,70 gün olarak belirlenmiştir. Dişi başına ortalama yumurta verimi (F) 413,5 ile 830,5 adet arasında değişmekte olup, en yüksek verim yapay besinde elde edilmiştir; net üreme gücü (R0) 91,88 ile 171,82 arasında değişmekte olup, en yüksek üreme oranı yapay besinde elde edilmiştir. İçsel artış oranı (r) elma, muz, yapay besin, mandalina ve kontrol besininde artan sırayla 0,1390, 01829, 0,1834 ve 0,1880 dˉ¹'dır. Zaprionus indianus, meyvelerin şeker içeriği arttıkça azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Zaprionus indianus Gupta (Diptera: Drosophilidae) is a pest of tropical origin and a new fruit fly that has been recently seen in Turkey. In this study, the life tables of Z. indianus were studied on artificial diet, apple pulp, tangerine pulp, banana, and control diet in a laboratory (23,5 °C, 65-70% RH, a photoperiod of 14:10 (L:D). The life history raw data were analyzed using an age-stage, two-sex life table. The mean generation was 33,64, 27,98 25,69, 24,85, and 24,70 days on artificial diet, apple pulp, control diet, tangerine pulp banana in deccending order, respectively. The mean fecundity (F) ranged from 413,5 to 830.5 eggs per female, and the highest fecundity was dtermined on artifical diet; the net reproductive rate (R0) ranged from 91.88 to 171.82, and the highest reproductive rate was observed on artifical diet. The instrinsic rate of increase (r) was 0,1390, 01829, 0,1834, and 0,1880 dˉ¹ on apple, banana, artifical diet, tangelina, and control diet in increasing order, respectively. Zaprionus indianus was decreased as the sugar content increased of fruits.