Sporun topluma yaygınlaştırılmasında medyanın etkisi (Güreş örneği)
Effect of media to widespread the sport into society (The Wrestling example)
  1. Tez No: 90458
  2. Yazar: TEKİN ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
67 ÖZET Bu çalışmanın amacı; güreş yapan sporcuların, güreşe yönelmesinde Medyanın rolünü tespit etmektir. Araştırma tarama niteliğinde olup, araştırma ile ilgili genel bilgilere ayrıca yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemi güreş sporunun yoğun olarak yapıldığı Kahramanmaraş, Samsun, Kütahya, Denizli, Çanakkale, Kastamonu, Ankara, Van, Çorum, Adana ve Kayseri illerinden tesadüfü olarak seçilmiş 530 güreşçiden meydana gelmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 20 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Ankette kendi içerisinde üç bölüme ayrılmıştır. Anketler geliştirilirken alanın uzmanları ile görüşerek onların görüş ve önerileri dikkate alınmıştır. Bu şekli ile anketler 20 kişilik bir ön gruba uygulanmış ve anketle ilgili eksiklikler ve hatalar giderilerek son şekli verilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler Microsoft Excel istatistik programında değerlendirilerek Frekans Dağılımları, Yüzde Değerleri ve Toplam Ağırlıklı Ortalamaları (T.A.O) alınarak tablolar haline dönüştürülmüştür. Araştırma sonucunda, deneklerin büyük bir çoğunluğunun yüksek okul öğrencisi olduğu, sporun topluma yaygınlaştırılmasında medyanın büyük bir etkiye sahip olduğu yönünde görüş bildirirlerken, kendilerinin ise güreş sporuna yönelmelerinde medyanın etkisinin çok düşük bir oranda olduğunu belirttikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The purpose of this study was to determine the role of media directing the wrestlers towards to the wrestling. Totaly 530 wrestlers were candantly selected as subject from Kahramanmaraş, Samsun, Kütahya, Denizli, Çanakkale, Kastamonu, Ankara, Van, Çorum, Adana and Kayseri where wrestling is done high density. A questionaire that included 20 questions, were applied to subjects to get data. Also the questionaire divide into three sections. Questionaire was prepared according to opinions and suggestions of specialists. Before application of questionaire to the subject, it was applied to a group consisted of 20 persons to control and to remove the deficiencies of questionaire. The datas taken from questionaire were analized by microsoft excel statistics program, the frequency distributions, percentage scores and total weight reach the middle of were calculated and the tables were created. At the end of the study, the result indicated that, the most of the subjects were studying in university, they thougt that the media had an important role to widespread the sport into society. On the other hand the subjects reported that there was no effect of media directing of themselves towards to wresling.