15-16 Yaş grubu bazı ferdi sporcuların fiziksel ve fizyoloji parametrelerinin karşılaştırılması
The Comparison of physical and physiological parameters of some different individual athletes at 15-16 years of age
  1. Tez No: 90459
  2. Yazar: AHMET DUVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 63- 7. ÖZET Türkiye Yıldızlar Güreş ligine katılan, M.T.A. Güreş kulübünün 20 güreşçisi, TEDAŞ Spor Boks kulübünün 9 boksörü ve Türkiye Taekwon-do Federasyonunun yapmış olduğu Siyah Kuşak 1. Dan sınavına katılan, değişik spor kulüplerinde taekwon-do ile uğraşan 11 sporcu denek grubu olarak seçilmiştir. Çalışmada, (15-16 yaş grubu) bazı ferdi sporların fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin belirlenmesi, bu parametrelerin birbiriyle ve literatürdeki verilerle karşılaştırılmıştır. Araştırma grubunda bulunan güreşçilerin ortalama değerleri; yaş 15.25±0.44 yıl, boy 163.1±8.27 cm., vücut ağırlığı 58.72±11.44 kg., esneklik 30.15±4.65 cm., sağ el pençe kuvveti 38.35±6. 70 kg, sol el pençe kuvveti 37.60±6.05 kg, bacak kuvveti 110.17±18.57 kg, vücut yağ % 8.84±1.03, anaerobik güç 82.75^16.75 kgm/sn., maks VÖ2 47.09±4.89 ml/kg/dk., durarak uzun atlama 190.4±17.66 cm. olarak tespit edilmiştir. Araştırma grubunda bulunan boksörlerin ortalama değerleri; yaş 15. 7 7 ±0.44 yıl, boy 168.6±3.90 cm., vücut ağırlığı 61.50±6.23 kg, esneklik 25.11±5.60 cm., sağ el pençe kuvveti 44.00±3.31 kg, sol el pençe kuvveti 43.66±3.5 kg, bacak kuvveti 102.61±10.36 kg, vücut yağ % 9.89±0.93, anaerobik güç 87.44^9.52 kgm/sn., maks VO2 42.82±4.00 ml/kg/dk, durarak uzun atlama 193.11^10.42 cm. olarak tespit edilmiştir. Araştırma grubunda bulunan taekwon-docularin ortalama değerleri ise; yaş 15. 54±0. 52 yıl, boy 165±6. 4 cm., vücut ağırlığı 59.72^8.69 kg, esneklik 31.09±4.61 cm., sağ el pençe kuvveti 37.54±3.85 kg., sol el pençe kuvveti 36.09±3.36 kg., bacak kuvveti 104.59±10.52 kg, vücut yağ % 9.02±0.96, anaerobik güç 85.02±12.21 kgm/sn., maks VO2 44.22±4.16 ml/kg/dk., durarak uzun atlama 195.81±17.26 cm. olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
65 8. SUMMARY Twenty wretlers from M.T.A. wrestling club who participated in Turkish cadet wrestling league, 9 boxers from TED AS sports box club and 11 sportsmen who participated in black belt 1th DAN examination which Turkish Taekwon-do federation had organized and who were the members of different sports club, were selected as subjects.. The aim of this study was to identify physical and physiological paramaters of athletes in different individual sports (of 15-16 age group) and to compare these parameters with each other and with datas in literature. The average valves of the wrestlers in research group have been found as: age 15.25±0.44year, height 163.1±8.27 cm., weight 58.72±11.44 kg, flexibility 30.15U.65 cm., right hand grip strength 38.35±6.70 kg., left hand grip strength 37.60±6.05 kg., leg strength 110.17±18.57 kg, body fat % 8.84±1.03, anaerobic power 82.75±16.75 kgm/sn., max V02 47.09^4.89 ml/kg/min. and standing long jump 190.4±17.66 cm. respectively. The mean scores of the boxers in research group have been found as: age 1 5.77 ±0.44 year, height 163.6±3.90 cm., weight 61.50±6.23 kg., flexibility 25.11±5.60 cm., right hand grip strength 44.00±3.31 kg, left handgrip strength 43.60±3.5 kg, leg strength 102.61±10.36 kg, body fat % 9.89±0.93, anaerobic power 87.44±9.52 kgm/sn., max V02 42.82±4.00 ml/kg/min. and standing long jump 193.1 1±10.42 cm. respectively. The average valves of taekwon-do athletes in research group have been found as: age 15.54±0.54 year, height 165±6.4 cm., weight 59.72±8.69 kg, flexibility 31. 09±4.61 cm., right hand grip strength 37. 54±3.85 kg, left hand grip strength 36.09±3.36 kg, leg strength 104.59±10.52 kg, body fat % 9.02±0.96, anaerobic power 85.02±12.21 kgm/sn., max V02 44.22±4.16 ml/kg/min. and standing long jump 195.81 ±17.26 cm.