An optimal power flow controller-based power management in a hybrid AC/DC microgrid
Hibrit AC/DC mikro şebekede optimum güç akışı denetleyici tabanlı güç yönetimi
  1. Tez No: 904612
  2. Yazar: ABUMUSLIM KHUJAEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS UĞURENVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve mikro şebeke (MG) sistemlerindeki güç yönetimlerinin ortaya çıkışı son zamanlarda önemli değişikliklere tanık oldu. Şebeke sisteminde dengesiz güç yönetimi ve verimsiz güç dağıtımı gibi birçok zorluk bulunmaktadır. Verimli ve güvenilir güç yönetimi, MG sistemlerinin geliştirilmesindeki temel stratejilerden biridir. Bu tez, optimum güç akışı (OPF) algoritmasına dayalı güç yönetimi yöntemi ile MG sistemini inceler ve analiz eder. Önerilen OPF, merkezi bir denetleyici olarak çalışacak, enerji kaynakları, dinamik yükler, piller ve ana şebeke arasındaki geçişi geliştirerek verimli, güvenilir ve sürdürülebilir güç yönetimini sağlayacaktır. Mikro şebekeler, sistem durumuna göre kaynakları ana şebekeye bağlayan ve bağlantısını kesen farklı enerji kaynağı türleriyle birleştirilmiş teknolojik olarak gelişmiş sistemlerdir. Öte yandan, kontrol edilemeyen enerji kaynaklarına ve yüklerine sahip MG'lerde güç akışında değişiklik olabilir. Sistemdeki hızlı değişiklikler, zayıf güç kalitesine yol açacaktır. Sistem bir güneş PV, bir pil enerji depolama sistemi (BESS), bir elektrikli araç (EV), ana şebeke ve yükler içerir. OPF, MG sisteminin kaynaklarından, sabit yükten, dinamik yükten ve veri yollarından girdileri alır, bunları işler ve güç kalitesindeki kararlılığı, güvenilirliği ve verimliliği optimize etmek için çıktıyı hedefler. Simülasyonlar MATLAB/Simulink'e dayalı olarak yürütüldü ve OPF merkezi bir denetleyici olarak kullanıldı ve elde edilen sonuçlar MG sistemlerinin güç kalitesini artırdı. Sistem, normal durumda, güneş PV'nin anormal durumunda ve pillerin anormal durumunda olmak üzere üç farklı senaryoda analiz edildi. Dolayısıyla, önerilen OPF güç kalitesini artırdı, enerji kaynakları ve ana şebeke arasında geçiş performansını optimize etti.
Özet (Çeviri)
The advent of renewable energy sources and their power management in microgrid (MG) systems have seen significant changes recently. There are many challenges such as the unbalanced power management and inefficient power distribution in grid system. Efficient and reliable power management is one of the key strategies in developing MG systems. This thesis studies and analyzes the MG system with an optimal power flow (OPF) algorithm based power management method. The proposed OPF will work as a centralized controller, enhances the switching between energy sources, dynamic loads, batteries and main grid to ensure efficient, reliable and sustainable power management. Microgrids are technologically advanced systems that are incorporated with different types of energy sources which connects and disconnects the sources with the main grid based on the system condition. In other hand, MGs with uncontrollable energy sources and loads can have variation in power flow. The rapid changes in the system will lead in poor power quality. The system contains a solar PV, a battery energy storage system (BESS), an electric vehicle (EV), main grid and loads. OPF receives inputs from the sources, constant load, dynamic load, and buses of the MG system, process it, and target output to optimize stability, reliability and efficiency in power quality. Simulations were carried based on MATLAB/Simulink and the OPF used as a centralized controller and the results obtained enhanced the power quality of MG systems. The system was analyzed in three different scenarios, in normal condition, abnormal condition of solar PV, and abnormal condition of batteries. Hence, the proposed OPF enhanced the power quality, optimized performance of switching between energy sources and main grid.