Bayan sporcularda menstruasyon ve premenstrual sendromun bazı temel motorik özelliklere ve fizyolojik parametrelere etkisi
The Effect of menstruation and premenstrual syndrome on some basic motoric characteristics and physical parameters in terms of female athletes
  1. Tez No: 90462
  2. Yazar: SELMA KARACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
-93- OZET Bu çalışmanın amacı premenstrual sendrom ve menstruasyonun performansa etkilerini belirlemektir. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulu'ndan menstrual siklusu düzenli olan ve premenstrual sendromu bulunan 14 sporcu ile 12 aktif olarak spor yapmayan öğrenci gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmaya katılan deneklere anket uygulanmış ve anket bilgilerine göre menstrual evreleri, menstruasyonun 2. günü ve adet bitiminden üç gün sonraki tarihleri tespit edilmiştir. Belirlenen menstrual dönemlerde deneklerin vücut ağırlıkları, istirahat nabzı, kan basınçları ve vücut yağ yüzdeleri ölçülmüş, dikkat, motivasyon, konsantre, sürat ve çabukluk özelliklerinin tespiti içinde işitsel ve görsel reaksiyon zamanı, anaerobik güç, dikey sıçrama, 30m. sprint ve genel koordinasyon testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda belirlenen dönemlerde uygulanan ölçümler arasında genelde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu sonuçlara göre: -Her iki grubunda vücut ağırlıkları premenstrual evrede, menstruasyon esnasında ve menstruasyon sonrasında anlamlı bulunmuştur. En yüksek vücut ağırlık değeri premenstrual dönemde, en düşük vücut ağırlık değeri de menstruasyon sonrasında elde edilmiştir. IX. YÜKSEKÖĞRETİM KUMU) BOKÜMANTASYON MEK&EZÎ-94- -Belirlenen menstrual dönemlerde kan basıncı ölçümlerinde bir farklılık bulunamamıştır. -Sporcuların istirahat nabız değerleri premenstrual dönem ve menstruasyon sonrasında yapılan karşılaştırmalarda anlamlı sonuç elde edilmiştir. -Vücut yağ yüzdelerinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. -Her iki grupta da genel koordinasyon, anaerobik güç, dikey sıçrama ve 30m. sprint değerleri menstruasyon sonrasın da, premenstrual evreye ve menstrual faza göre daha iyi bulunmuştur. -Esneklik Ölçümlerinde anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. -Sporcuların görsel reaksiyon zamanlarında anlamlı sonuçlara ulaşılmış ve en iyi değerin menstruasyondan üç gün sonra olduğu tespit edilmiştir. Her iki grubun da işitsel reaksiyon zamanlarında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak premenstrual sendromun performansı olumsuz yönde etkilediği ve sendrom etkilerinin sporcu olup olmamaya göre farklılık göstermediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-95- SUMMARY The aim of this research is to find out the effects of pre menstrual sendrome and menstruation on the performance. Voluntarily, 14 students who regularly engage with sport activities and 12 students who don't engage with with sport activities from Gazi University Physical Training and Sports Academy who have regular menstrual bleeding and menstrual syndrome attended this research. A questionnorie was organized among the subjects who attended this research. According to the information optained from the questionnorie, pre-menstrual phases (three days before menstruation) the second day of menstruation and the following three dates after the end of the menstrual bleeding were found.During these menstrual periods, body weights, heart beating, blood pressures and body fat percentages of subjects were measured and hearing and seeing reaction test anaerobic pover tests, (vectoral) jumping test, 30metres (sprint) and general coordinations were applied to the subjects in order to find out the attention, motivation, concentration, speed and immediate reactional characteristic As a consequence of the research which emerges as a result of measurements made during the menstrual periods, it has been found out that there are reasonable differences between measurements in general. According to the results:-96- -Body weights in both groups were found reasonable in terms of statistical values during pre-menstrual phase, menstruation phase and post-menstruation phase. The highest body weight volue was obtained during pre-menstrual phasa the lowest body weight value was obtained during post-menstrual phase. -No differences were observed in terms of statistical values of blood pressure during the menstrual periods. -When the relax heart beating values of subjects during pre menstrual phase and past-menstrual phase were compared reasonople statistical values were found out. -No outstanddinglg importandt and reasonable statistical differences were observed. -In both groups, it was observed that there were certoin changes and differences in terms of general coordination, anaeroobic pover,vectoral jumpingand 30metres sprint values in the past- menstrualphase compared with the values during pre-menstrualand menstrual phase. -No reasonoble statistical values were found out during the elasticity measurements. -Some reasonable statistical values were found out among subjects that engage with sport activities in terms of seeing reaction and the best reaction was found out three days after the menstruation. In both-97- groups, no reasonable difference was found out in terms of hearing reaction. -As a result of the research it was found out that pre-menstrual phase affected performance negatively and the effects of syndrome don't differ according to the situation whether the subjects engage with sport activities or not.