Kara Hrp Okulu erkek hentbol takımının antropometrik profili ve sezon süresince değerlendirilmesi
The Antropometric measures of the military academy handball team and to make use of results
  1. Tez No: 90463
  2. Yazar: SERTAÇ SELAHATTİN TÜLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
70 ÖZET Bu çalışmanın amacı Kata Harp Okulu Hentbol branşında yer alan sporcuların antropometrik profillerinin tespiti ve sezon süresince ölçümlerinin alınıp değerlendirilmesidir. Bu araştırmanın Evrenini günde l.S saat ve haftada 6 gün düzenli spor yapan 20 sporcu oluşturmuştur. Araştırmaya katılan sporcuların sezon öncesi ve sezon sonrası boy, ağırlık ölçümleri, çevre ve çap ölçümleri, deri kıvrımı ölçümleri, vücut yağ yüzdeleri, yağsız vücut ağırlıkları ve somatotip değerlerine ilişkin istatistiksel veriler analiz edilerek tablolar haline dönüştürülmüştür. Araştırmada deri kıvrım kalınlığım ölçen Harpenden Skinfold kaliper, boy ve kilo ölçümleri için hassaslık derecesi 0.01 m olan ölçüm aleti ile 0.1 kg. duyarlılıktaki dijital baskül kullanılmıştır. Çap ölçümleri için Vernier Mühendislik sürgülü kaliper, çevre ölçümleri içinse terzi mezurası kullanılmıştır. İstatistiksel analizler Kara Harp Okulu OBİM Merkezinden bilgisayar ortamında yapılmış ve araştırmada elde edilen verilerin standart sapma, aritmetik ortalama, minimum ve maksimum değerleri, [ t ] testi ile anlamlılıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre : Deneklerin sezon suresince Yaş, Boy, Femur ve Humerus çap ölçüm değerlerinde anlamlı bir farklılık gözlenemezken ; Ağırlık, Deri kıvrım değerleri, El Bileği, Ekstansionda ve Fleksionda Biceps çevresi, Baldır çevresi, Yağ yüzdeleri, Yağsız vücut ağırlıkları ve Somatotip değerlerinde anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.71 Deneklerin antropometrik ölçümleri incelendiğinde; atletik ve kaslı oldukları bununla beraber yağ oranlarının biraz fazla olduğu tespit edilmiştir. Ancak deneklerin günlük almış oldukları kalori miktarının 5000 - 6000 kalori olduğu ve hentbol sporunda kütlenin ve dayanıklılığın önemi göz önünde bulundurulduğunda bu yağ oranının aşırıya kaçmamak koşuluyla normal değerler içerisinde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY The purpose of this study is to take the antropomctric measures of the athletes of the Military Academy Handball Team, and to make use of the results. The experimental group for this study is made up of 20 athletes who spend 1.5 hours of the 6 days of the week practicing sports. The height, weight, circumference and diametric measures, skin fat measures, body-fat percentages, lean-body weight, somatotic stats of these athletes are analized and turned into tables. In this research the following equipment is used: Harpenden skinfold clip, measuring apparatus whose sensivitiy is up to 0.01 m. and scales sensitive to 0.1 kg. Cimcumference is measured with Vernier engineering clip and diameter is measured with a tapeline. The statistical analyses is done by the OBIM ( Data-Processing Center ) of the military Academy, and the standart deviation, mean, minimum and the max. of the output is calculated and their meanings are verified with the [ t ] test. As a result of the experiment: There were no significant differences in the measurements of the subject's age, height, the radius of the Femur and Humerus; however differences were noticed in their ; weight, skinfold, wrist, biceps circumference in extention and flextion, calf circumference, fat percentage, lean-body weight and somatotip measures.73 As a result of the experiment, the athletes antropemetric measures state that these athletes are athletic and mascular but their body fat is a little above average. However, since the calorie intake of the subjects is around 5000-6000 calories and handball is a sport of body mass and endurance the levels of fat can be considered normal.