Matematik bölümü öğrencilerinin bilişim ve teknoloji okuryazarlığı
Information and technology literacy of mathematics department students
- Tez No: 904647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM İNCİ KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknoloji, matematiksel düşüncenin gelişmesine ve bu düşüncenin önem kazanmasına büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle bilişim teknolojileri; matematiği anlama ve kullanma ihtiyacını artırarak matematiğin sadece teorik bir disiplin olmanın ötesine geçmesini sağlamıştır. Bu durum, matematiğin iş ve eğitim hayatında performansı artırmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Günümüzde matematik bilgisi; bir işyerinde başarılı olmanın veya okulda iyi performans sergilemenin sadece bir seçeneği değil bir gerekliliği haline gelmiştir. Teknolojinin sağladığı araçlar ve yöntemler, matematiksel becerilerin geliştirilmesini ve bu becerilerin çeşitli alanlarda uygulanmasını kolaylaştırarak matematiği etkili bir şekilde kullanabilen bireylerin modern dünyada daha avantajlı hale gelmesini sağlamaktadır. Bu durum, matematiğin sadece bir bilim dalı olarak değil aynı zamanda işyerinde ve okulda performansı artırmanın anahtarlarından biri olarak görülmesine yol açmıştır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için matematik bölümü öğrencilerinin bilişim ve teknoloji okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesi gerektiği düşünülmüştür. Bu bağlamda araştırma, Matematik bölümü öğrencilerinin Bilişim ve Teknoloji Okuryazarlık düzeylerini belirleme ve bu düzeyin çeşitli değişkenlere göre farklılığını inceleme amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımlarından“Betimsel Araştırma Modeli'' kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini üniversitelerin matematik bölümlerinde öğrenim görmekte olan bireyler oluşturmakta iken, örneklemi ise seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme metodu kullanılarak seçilen gönüllü 412 üniversite öğrencisinden meydana gelmektedir. Araştırmada, Sulak (2019) tarafından geliştirilen ”Dijital Okur-Yazarlık Ölçeği" kullanılmıştır. Ölçek, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, kişisel bilgi formundan ibarettir. İkinci bölümde ise bilişim ve teknoloji okuryazarlığı açısından matematik bölümü öğrencilerinin gerçekleştirebilecekleri ifadelere yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin bilişim ve teknoloji okuryazarlığına ilişkin algı düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde bilişim ve teknoloji okuryazarlığının alt faktörlerinin de orta nokta olan 3.00 değerinden yüksek ortalamalara sahip olduğu tespit edilmiş ve algı düzeylerinin ortalamanın üstünde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology contributes greatly to the development of mathematical thought and the importance of this thought. In particular, information technologies have increased the need to understand and use mathematics, causing mathematics to go beyond being just a theoretical discipline. This shows that mathematics plays a critical role in increasing performance in business and education life. Today, knowledge of mathematics has become not just an option, but a necessity to succeed in a workplace or perform well in school. The tools and methods provided by technology facilitate the development of mathematical skills and the application of these skills in various fields, ensuring that individuals who can use mathematics effectively become more advantageous in the modern world This situation has led to mathematics being seen not only as a branch of science, but also as one of the keys to improving performance in the workplace and at school." In order to meet this need, it was thought that the informatics and technology literacy levels of mathematics department students should be determined. In this context, the research aims to determine the Information and Technology Literacy levels of Mathematics department students and to examine the differences of this level according to various variables. For this purpose, a descriptive research model, one of the quantitative research approaches, was used. While the population of the research consists of individuals studying in mathematics departments of universities, the sample consists of 412 volunteer university students selected using the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods. In the research, the 'Digital Literacy Scale' developed by Sulak (2019) was used. The scale consists of two parts. The first part consists of the personal information form. In the second part, statements that mathematics department students can realize in terms of information and technology literacy are included. As a result of the research, it was determined that the perception levels of the university students participating in the research regarding information and technology literacy were above average. Similarly, it was determined that the sub-factors of information and technology literacy had averages higher than the midpoint of 3.00, and their perception levels were above the average.