Göç ve mutfak kültürü etkileşiminde kadının rolü: Türkiye'ye göç eden kadınların anlatıları üzerine bir araştırma
The role of women in the interaction between migration and culinary culture: A study on the narratives of women migrating to Turkey
  1. Tez No: 904648
  2. Yazar: GÖZDE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Göç, bireylerin ve toplumların kültürel kimliklerini, gelenek ve göreneklerini yeni yaşam yerlerine taşıma sürecini beraberinde getirir. Mutfak kültürü bu süreç içerisinde, bireylerin ait olduğu kültürü yansıtmak adına önemli unsurlardan biridir. Birey ve toplumlar yeni yaşam alanlarına uyum sağlamak için öncelik olarak yerel mutfak kültürlerini keşfetmeye başlarlar. Göç ettikleri bölgede kabul ettikleri beslenme alışkanlıkları zamanla değişime uğrayabilir ve bu süreçte yerel mutfak kültürüne özgü yeni alışkanlıklar geliştirebilirler. Aynı zamanda, göçmenler kendi mutfak kültürlerini tanıtarak ve uygulayarak, bulundukları toplumla kültürel bir alışveriş ve etkileşim sağlayabilirler. Göç sürecinde bu etkileşim aracılığı ile mutfak kültürünün korunması ve devamlılığının sağlanmasında kadınlar ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'ye göç eden kadınların mutfak kültürü bağlamında sağladığı edinimleri ve bu süreçte nasıl etkileşimde bulunduklarını incelemektedir. Araştırmanın evrenini İstanbul'a göç eden kadınlar, örneklem grubunu İstanbul'un farklı ilçelerinde 10 yılı aşkın süredir yaşayan farklı kültürlerden gelen göçmen kadınlar oluşturur. Çalışmaya katılan 27 kadın, kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre mutfak kültürü kültürel entegrasyon ve toplumsal birliktelik açısından önemli bir rol oynamaktadır. Göçmen kadınlar, Türk mutfağının çeşitliliğine katkı sağlarken, kendi kültürel değerlerini de koruma ve aktarma çabası içinde olmuşlardır. Bu süreç, kültürel zenginliklerin harmanlanmasına ve toplumsal uyumun güçlenmesine önemli bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the gains provided by women who migrated to Turkey in the context of culinary culture and how they interacted during this process. The study's population consists of women who migrated to Istanbul, and the sample group includes immigrant women from different cultures who have been living in various districts of Istanbul for over ten years. The 27 women participating in the study were identified using the snowball sampling method, and the data were collected through semi-structured interviews. According to the results obtained from the study's findings, culinary culture plays a crucial role in cultural integration and social cohesion. While immigrant women contributed to the diversity of Turkish cuisine, they also strived to preserve and transmit their cultural values. This process significantly contributed to the blending of cultural richness and the strengthening of social cohesion.