Dual Leonardo sayıları ve kuaterniyon-benzer sayılar
Dual Leonardo numbers and quaternion-like numbers
- Tez No: 904649
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde, konuyla ilgili temel tanım, kavramlar ve Leonardo sayıları ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Leonardo, Fibonacci ve Lucas sayılarının özdeşlikleri verilmiştir. Leonardo sayıları ile Fibonacci ve Lucas sayıları arasındaki bağıntılar ve bu bağıntıları ispatlamaya yardımcı olacak üreteç fonksiyonları da verilmiştir. Ayrıca Leonardo sayıları için Catalan, Cassini, d'Ocagne özdeşlikleri ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde, daha önceki bölümlerde tanımladığımız dual Leonardo sayıları ile ilgili bazı teoremler bu bölümde sunulmuştur. Beşinci bölümde, dual kuaterniyonlar ve Leonardo sayılarından ilham alınarak oluşturulan sıralı dörtlü Leonardo sayıları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the purpose and scope of the study are stated. In the second chapter, basic definitions, concepts and general information about Leonardo numbers are given. In the third chapter, the identities of Leonardo, Fibonacci and Lucas numbers are given. The relations between Leonardo numbers and Fibonacci and Lucas numbers and the generator functions that will help prove these relations are also given. In addition, Catalan, Cassini and d'Ocagne identities are stated for Leonardo numbers. In the fourth chapter, some theorems related to dual Leonardo numbers that we defined in previous chapters are presented in this chapter. In the fifth chapter, dual quaternions and ordered four Leonardo numbers inspired by Leonardo numbers are given.