The impact of private equity and venture capital investments on economic growth and innovation: Evidence from OECD countries
Özel sermaye ve girişim sermayesi yatırımlarının ekonomik büyüme ve inovasyon üzerindeki etkisi: OECD ülkelerinden bir kanıt
- Tez No: 904692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, özel sermaye (PE) ve girişim sermayesi (VC) yatırımlarının OECD ülkelerindeki ekonomik büyüme ve inovasyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 2007 ile 2020 yılları arasını kapsayan veriler panel veri analiz yöntemleri kullanılarak PE ve VC yatırımlarının ekonomik büyüme ve inovasyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada, potansiyel içsellik sorunlarını ele almak ve bulguların güvenilirliğini sağlamak amacıyla, Sabit Etkili Değişkenler (LSDV) tahmincisi ve Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) dahil olmak üzere çeşitli ekonometrik modeller ve testler kullanılmıştır. Sonuçlar, PE ve VC yatırımlarının her ikisinin de ekonomik büyüme ve inovasyon üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. PE yatırımları daha yüksek GSYİH büyüme oranları ile ilişkilendirilirken, VC yatırımlarının patent başvuru sayısını önemli ölçüde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, finansal yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki rolüne yönelik teorik yaklaşıma katkıda bulunmakta ve PE ve VC yatırımlarının ekonomik büyüme ve inovasyon üzerindeki pozitif etkisini destekleyen ampirik kanıtlar sunmaktadır. Bulgular, politika yapıcılar ve yatırımcılar için önemli çıkarımlar içermekte olup PE ve VC yatırımlarının ekonomiye sunduğu katkının etkinleştirilmesi için sürdürülebilir ve dinamik bir girişim ve yatırım ekosisteminin önemini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of private equity (PE) and venture capital (VC) investments on economic growth and innovation in OECD countries. Utilizing data spanning from 2007 to 2020 and employing panel data analysis methods, the research examines the effects of PE and VC investments on economic growth and innovation, as measured by GDP growth and patent applications respectively. Various econometric models and tests, including the Least Squares Dummy Variable (LSDV) estimator and the Generalized Method of Moments (GMM), have been used to address potential endogeneity issues and ensure the reliability of the findings. The results demonstrate that PE and VC investments have significant and positive effects on economic growth and innovation. PE investments are associated with higher GDP growth rates, while VC investments significantly increase the number of patent applications, reflecting enhanced innovative activities. The research contributes to the theoretical understanding of the role of financial investments in economic development and provides empirical evidence supporting the positive impact of PE and VC investments on economic growth and innovation. The findings have important implications for policymakers and investors, highlighting the necessity of a sustainable and dynamic entrepreneurial and investment ecosystem to maximize the economic contributions of PE and VC investments.