Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutumları ile biyoçeşitlilik okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between social sciences teachers' attitudes towards sustainable environmental education and their biodiversity literacy
- Tez No: 904693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT SERKAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çevre, canlı ile doğa ilişkisinin daim olduğu ve iletişim halinde kalınmak zorunda olduğu sistemlerdir. Doğa ve insan ilişkisi Dünya var oldukça devam edecektir. Sistemi oluşturan bu ilişki, insanın doğaya gerekli özeni göstermesi ile devam etmesi mümkün olmaktadır. Bu yüzden çevreye yönelik eğitim oldukça önemli ve varlığın devam etmesi açısından vazgeçilmez bir konumdadır. İnsanlar hayatları boyunca çevreyi oluşturan doğa da yer alır ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettirmeye çalışır. Yapılmış olan bu çalışma içerisinde sürdürülebilir çevrenin önemi ortaya konulmuş, biyoçeşitliliğe gerekli değerin verilmesi için eğitimin şart olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutumlarını, biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeylerini ve sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutumları ile biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada tarama modellerinden betimsel tarama ve karşılaştırmalı tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2022-2023 eğitim öğretim yılı Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokul eğitim kurumlarda görev yapan tüm sosyal bilgiler öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemi ise 120 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“”Kişisel Bilgi Formu“, ”Sürdürülebilir Çevre Eğitimi Tutum Ölçeği“ ve ”Biyoçeşitlilik Okuryazarlığı Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplar Mann Whitney U ile Kruskall Wallis testleri ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, sosyal bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir çevreye yönelik yüksek düzeyde olumlu tutuma sahip oldukları, biyoçeşitlilik okuryazarlıklarının yüksek olduğu ve sürdürülebilir çevre eğitimine yönelik tutumları ile biyoçeşitlilik okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkide incelenmiş ve zayıf düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The environment is a system in which the relationship between living things and nature is permanent and must remain in communication. The relationship between nature and human beings will continue as long as the Earth exists. This relationship, which constitutes the system, is possible to continue with human beings showing the necessary care to nature. Therefore, environmental education is very important and indispensable for the continuation of existence. People take part in the nature that forms the environment throughout their lives and try to maintain it in a sustainable way. In this study, the importance of a sustainable environment is revealed and it is argued that education is essential to give the necessary value to biodiversity. The aim of this study is to investigate Social Studies teachers' attitudes towards sustainable environmental education, their biodiversity literacy levels, and the relationship between their attitudes towards sustainable environmental education and their biodiversity literacy levels. In the study, descriptive survey and comparative survey models were used. The population of the study is all social studies teachers working in secondary school education institutions affiliated to Mersin Provincial Directorate of National Education in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 120 social studies teachers.“Personal Information Form”, 'Sustainable Environmental Education Attitude Scale' and 'Biodiversity Literacy Scale' were used as data collection tools. Data were analyzed using frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, independent groups Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests and Pearson correlation coefficient. As a result of the study, it was concluded that social studies teachers have a high level of positive attitude towards sustainable environment, their biodiversity literacy is high, and the relationship between their attitudes towards sustainable environmental education and their biodiversity literacy levels was examined and it was concluded that there is a weak and positive significant relationship.