Akran mentörlüğü temelli mesleki beceri eğitiminde tartışma destekli video dönütlerin etkililiği
The effectiveness of discussion supported video feedback in peer mentoring based vocational skills training
  1. Tez No: 904691
  2. Yazar: VEYSEL BİLAL ARSLANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SADİ SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı mesleki beceri eğitiminde video dönüt uygulamasının atölye öğrencilerinin beceri edinme düzeyi, dönüt düzeltme düzeyi, motivasyon, öğrenmeye yönelik tutum ve yansıtıcı düşünme becerisine etkisinin incelenmesidir. Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir mesleki ve teknik anadolu lisesinin moda tasarım teknolojileri alanında öğrenim görmekte olan 94 örgün ve çırak öğrenciyle birlikte ilgili alan dersleri kapsamında 10 hafta boyunca yürütülmüştür. Karma araştırma yöntemi ile tasarlanan çalışmada iki farklı çalışma grubuna başvurulmuştur. Araştırmanın nicel boyutu yakınsayan paralel modelde ön test son test kontrol gruplu seçkisiz desende gerçekleştirilmiştir. Süreç boyunca öğrenciler atölye derslerinde yaptıkları uygulama faaliyetleri neticesinde video dönütler almışlardır. Ön test ve son test olarak Başarı Odaklı Motivasyon, Öğrenmeye Yönelik Tutum ve Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerisi ölçekleri uygulanmıştır. Her video dönütten sonra Dönüt Düzeltme Formu doldurulmuştur. Süreç sonunda ise nihai uygulama faaliyeti için Beceri Edinme Düzeyi Formu uygulanmıştır. Nicel uygulama sürecinin akabinde ise gönüllü öğrencilerle yapılan görüşmeler neticesinde video dönüt uygulaması hakkında görüşler toplanmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, video dönüt uygulamasının beceri edinme düzeyi ve dönüt düzeltme düzeyi üzerinde anlamlı etki gözlenmiş ancak diğer değişkenler düzeyinde bu farklılıkların birçoğunun anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen nitel bulgular da nicel bulguları destekleyici şekilde ortaya çıkmıştır. Nitel bulgular video dönüt uygulamasının mesleki beceri performansını artırdığı, mesleki iletişimi güçlendirdiği, performans iyileştirmeyi sürdürülebilir hale getirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of video feedback application in vocational skill training on workshop students' skill acquisition level, feedback correction level, motivation, attitude towards learning, and reflective thinking skills. The study was conducted over a 10-week period during the 2023-2024 academic year with 94 regular and apprentice students enrolled in the field of Fashion Design Technologies at a vocational and technical Anatolian high school. This study, designed using a mixed research method, involved two different working groups. The quantitative dimension of the research was carried out in an explanatory parallel model with a pre-test post-test control group randomized design. Throughout the process, students received video feedback based on the practical activities they performed in workshop classes. The Achievement-Oriented Motivation Scale, Attitude Towards Learning Scale, and Reflective Thinking Skills Towards Problem Solving Scale were administered as pre-tests and post-tests. After each video feedback, the Feedback Correction Form was filled out. At the end of the process, the Skill Acquisition Level Form was administered for the final practical activity. Following the quantitative application process, opinions on the video feedback application were collected through interviews with volunteer students. According to the quantitative findings of the research, the video feedback application had a significant impact on the skill acquisition level and feedback correction level, but many of the differences in other variables were not statistically significant. The qualitative findings obtained in the study also supported the quantitative findings. The qualitative results indicated that the video feedback application enhanced vocational skill performance, strengthened vocational communication, and made performance improvement sustainable.