Comparative analysis of popular furniture pieces from diverse cultures: Comprehensive study
Farklı kültürlerde popüler mobilya parçalarının karşılaştırmalı analizi: Kapsamlı bir çalışması
  1. Tez No: 904704
  2. Yazar: ESRAA MOHAMED FETOUH MOHAMED MOHASSEB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, çok yönlü mobilya tasarım dünyasını, tarihsel gelişimini, karakteristik özelliklerini ve kültürel çeşitliliklerini anlamayı önerilmiştir. Araştırma, mobilya tasarımını bir kavram olarak ve önemini açıklayarak ve mobilyanın eski uygarlıklardan günümüze kadar olan tarihsel gelişimini bahsedilmiştir. Mobilyanın işlevi, ergonomisi, malzemesi, üretim yöntemleri gibi mobilyanın ayırt edici özellikleri ve işlevsel özellikleri tanımlanmıştır. Mobilyayı etkileyen kültürel bağlamlar ve tarzlar analiz edilmiştir. Japonya, İsveç, İtalya, Fransa, Türkiye gibi farklı ülkelerdeki mobilyaların karşılaştırıldığı bu araştırmada tasarım, yapım ve estetik özellik detayları irdelenmiştir. Metodolojik olarak, her ülkenin mobilya geleneklerinin ayırt edici özelliklerini ve kültürel kökenlerini ortaya çıkarmak için veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmanın sonuçları, söylemleri teşvik eden ve alanda daha fazla araştırma yapılmasını öneren kapsamlı bir sonuç sentezine entegre edilmiştir. Dolayısıyla bu araştırma, insan uygarlığının temel özelliklerinden biri olan mobilya dünyasında kültür, tarih ve tasarım arasındaki karmaşık etkileşimin daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research proposes to understand the many-sided furniture design world—its historical development, characteristic features, and cultural diversities. The research begins by clarifying furniture design as a concept and its significance, discussing the historical development of fur-niture from ancient civilizations to the present era. Definition of distinctive characteristics and functional features of furniture, such as the function, ergonomics, materials, and the creating methods of furniture are defined, and the cultural contexts and styles that affect furniture are analyzed. Comparing furniture from different countries, such as Japan, Sweden, Italy, France, and Turkey, the research scrutinizes the details of the design, construction, and aesthetic tastes. Meth-odologically, data is collected and analyzed to bring out the distinctive features and cultural origins of furniture traditions of each country. In conclusion, the results of this research are integrated into a comprehensive synthesis of results that encourages discourses and suggests further research in the field. Therefore, this re-search has enabled a deeper understanding of the complex interaction between culture, history, and design in the world of furniture as one of the essential features of human civilization.