Türk siyasi tarihinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti
Social democratic populist Party in Turkish Political history
  1. Tez No: 904713
  2. Yazar: HAKAN BAHÇIVANCILAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma 12 Eylül 1980'de yaşanan askeri müdahalenin ardından siyaset sahnesine çıkan Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) ve Halkçı Parti'nin (HP) Erdal İnönü önderliğinde birleşmesiyle 2 Kasım 1985'te kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleştiği 18 Şubat 1995'e kadar olan süreçte Türk demokrasi tarihine olan katkısını incelemek için yapılmıştır. 1980'den sonra CHP'nin kapanması ile birlikte Demokratik Sol Parti (DSP) ile 2 seçim dönemi bo yunca solun temsilciliğini yürüten SHP, sosyalizm temelli Türkiye'de yaşayan sosyal demokratların temsilcisi olmuştur. Parti kurulduktan sonraki ilk genel seçimi olan 1987 seçimlerinde %24 ora nında bir oy alarak siyaset hayatına başarılı bir giriş yapmıştır. Hemen akabinde 1989 yerel seçimlerinde ise parti %28 oy oranına ulaşarak İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirleri kazanmıştır. Ancak parti içinde hizipleşme ve Güneydoğu'da yaşanan problemlere daha iyimser yaklaşması parti hakkında çok sayıda tartışmayı beraberinde getirmiş ve Er dal İnönü'nün siyasetten ayrılmasıyla parti hızla çözülme sürecine girmiştir. Netice olarak Türk demokrasi tarihinde kısa bir süre yer alan ancak etki bırakan bu partinin yerini, yaptıklarını ve önemini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 18 February, when the Social Democratic Popu list Party, which was founded on 2 November 1985 with the merger of the Social Democracy Party (SODEP) and the Populist Party (HP), which came to the political scene after the military intervention on 12 September 1980, merged with the Repub lican People's Party. It was conducted to examine its contribution to the history of Turkish democracy in the period until 1995. After 1980, with the closure of CHP, SHP, which represented the left for two election periods with the Democratic Left Party (DSP), became the represen tative of social democrats living in Turkey based on socialism. The party made a successful entry into political life by receiving 24% of the votes in the 1987 elections, which was the first general election after its establishment. Immediately afterwards, in the 1989 local elections, the party reached 28% of the votes and won metropolitan cities such as Istanbul, Izmir and Ankara. However, the schism within the party and its more optimistic approach to the Kur dish issue brought about many discussions about the party, and with Erdal İnönü's departure from politics, the party entered a process of rapid dissolution. As a result, we will examine the place, activities and importance of this party, which took part in the history of Turkish democracy for a short time but left an impact.