Examine the effectiveness of Augmented Reality (AR) in furniture applications: To improve the online purchasing experience in Pakistan
Pakistan'da çevrimiçi satın alma deneyimini iyileştirmek için mobilya uygulamalarında Arttırılmış Gerçekliğin (AR) etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 904714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etkileşim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Pakistan'da çevrimiçi alışveriş, yoğun akıllı telefon kullanımı nedeniyle arttı. Ancak kullanıcılar hâlâ mobilya satın almakta zorluk çekiyor çünkü ürünlerin gerçek ortamlarda nasıl görüneceğini hayal edemiyorlar. Bu sorunu çözmek için, alışveriş uygulamalarına artırılmış gerçeklik (AR) entegre edilmelidir. AR, kullanıcıların ürünleri satın almadan önce sanal olarak denemelerini sağlayarak zaman ve çaba tasarrufu yapmalarını mümkün kılar. Bu çalışma, bilgi boşluğunu doldurarak Pakistan'da artırılmış gerçeklik (AR) benimsemesi ve bunun kullanıcı tutumları ile satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini inceleyen ilk çalışmalardan biridir. Bu nedenle, yararlılık, kullanılabilirlik, etkileşim, canlılık, yenilik, teleprezans ve hedonik duygular gibi AR değişkenleri, Pakistanlı kullanıcıların bu teknolojiyi nasıl algıladığını ve bu teknoloji hakkında ne hissettiklerini belirlemek için incelenmiştir. Çalışma ayrıca AR farkındalığını araştırmış ve AR'nin nesiller arasındaki farklar üzerindeki etkisini incelemiştir. Karma yöntem yaklaşımı, yarı yapılandırılmış mülakatlar ve çevrimiçi anketler kullanılarak uygulanmış ve toplanan veriler çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, çoğu katılımcının, yenilik, teleprezans ve hedonik değer gibi etkileşimli özellikler nedeniyle Mobil Artırılmış Gerçeklik (MAR) uygulamalarını kullanma konusunda istekli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, AR uygulamalarına aşina olmak, kullanıcıların tutumlarını geliştirmekte ve satın alma olasılığını artırmaktadır. Benzer şekilde, Gen Z, iyi bilgilendirilmiş kararlar almada yardımcı bulduğu için AR'yi milenyallere tercih etmektedir. Bu çalışma, literatüre büyük katkılar sağlamaktadır ve ileri çalışmalar için öneriler ile tavsiyeler sunmaktadır. Mobilya perakendecilerinin, rekabet avantajı sağlamak ve çevrimiçi alışveriş deneyimini artırmak için son teknoloji artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarını hayata geçirme zamanının geldiği açıktır.
Özet (Çeviri)
Online shopping in Pakistan has surged owing to excessive smartphone utilization. However, users still have difficulty purchasing furniture online because they can't visualize how products will appear in real surroundings. To address this problem, augmented reality (AR) should be integrated into shopping apps to improve user engagement. AR enables users to virtually try products before purchasing them, saving time and effort. The study fills a knowledge gap and is among the initial studies in Pakistan to examine AR adoption and its effects on user attitudes and purchase intentions. Thus, AR variables including usefulness, usability, interaction, vividness, novelty, telepresence, and hedonic emotion were explored to determine how Pakistani users perceive and feel about the technology. The study further investigated AR awareness and explored AR's impact on generational differences. A mixed-method approach was applied in the form of semi-structured interviews and online questionnaire and the collected data was analysed using several statistical methods. The findings revealed that most respondents had positive attitudes indicating a willingness to use Mobile Augmented Reality (MAR) apps because of their interactive and distinctive features such as novelty, telepresence, and hedonic value. Also, being somewhat familiar with AR apps improves users' attitudes and enhances purchase probability. Likewise, Gen Z prefers AR over millennials as they find it helpful in making well-informed decisions. The study greatly contributes to the literature and offers implications and recommendations for further studies. It's high time that furniture retailers implement cutting-edge AR technology to achieve a competitive advantage and boost the online shopping experience.