İcra hukukunda ipoteğin tescili ve kaldırılması davalarında ihtiyati tedbirler
Precautionary measures in enforcement law in cases of mortgage registration and removal
  1. Tez No: 904721
  2. Yazar: EMRE ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER EMRE YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İpotek, taşınmaz üzerinde kurulan bir rehin türüdür. Alacağını teminat altına alan alacaklı borcun ödenmemesi durumunda ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yaparak alacağını elde edebilir. Çalışmamızda ipoteğe ilişkin uyuşmazlıklarda dava açan tarafın başvurabileceği ihtiyati tedbirleri değerlendirilmiştir. İpoteğin tescili davasıyla davacı, mahkeme kararı ile borçlunun veya üçüncü kişinin taşınmazı üzerinde ipotek kurulmasını talep edebilir. Ancak ipotek hakkı kurulana kadar geçen süre zarfında borçlu taşınmazını devredebilir veya üzerinde sınırlı ayni hak tesis edebilir. Bu hâlde davacının dava sonunda herhangi bir hak kaybı yaşamaması için mahkemeden ihtiyati tedbir talep edebilir. İhtiyati tedbir ile alacak hakkının dava süresince zarar görmesinin önüne geçebilir. Bir başka ipoteğe ilişkin dava olan ipoteğin kaldırılması davasında ise taşınmazı ile borçtan sorumlu olan kişi dava açarak yolsuz olan ipotek kaydının tapu sicilinden terkin edilmesini isteyebilir. Aynı şekilde bu davayı aile konutu nedeniyle borçlu olmayan eş de açabilir. Ancak bu süreçte alacaklının ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapması hâlinde taşınmazını kaybetme tehlikesi ile karşılaşabilir. Bu tehlikeleri önlemek için davacı ihtiyati tedbir kararı ile icra takiplerinin önlenmesini talep edebilir. Bu sebeple bahsedilen davalarda ihtiyati tedbirin önemini vurgulamak ve ihtiyati tedbirlerin nasıl talep edileceği, ne yönde bir karar alınacağı ve hangi hâllerde ihtiyati tedbir kararı alınacağını değerlendirilmiştir. İhtiyati tedbirin dava sonucuna etkisi ve önemini çalışmamızda tartışarak kendi görüşümüz değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı ipoteğe ilişkin uyuşmazlıklarda dava açan tarafın ihtiyati tedbir talep etmesi ve bu talebin hangi şartlarda kabul edilebileceği ve alınan kararın dava sonucuna etkisini tartışmak ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
A mortgage is a type of lien established on immovable property. If the debt is not paid, the creditor can obtain their claim by pursuing the foreclosure of the mortgage. In our study, we evaluated the precautionary measures that the party initiating a lawsuit related to mortgage disputes may apply for. In a lawsuit concerning the establishment of a mortgage, the plaintiff may request the court to establish a mortgage on the debtor's or a third party's immovable property. However, during the period before the mortgage right is established, the debtor may transfer the property or establish limited real rights on it. In this case, to prevent any loss of rights at the end of the lawsuit, the plaintiff may request a precautionary measure from the court. Through a precautionary measure, the creditor can prevent any harm to their claim during the litigation process. In another mortgage-related lawsuit, such as a lawsuit for the removal of the mortgage, the person responsible for the debt with their property may file a lawsuit requesting the cancellation of the improper mortgage record from the land registry. Similarly, the spouse who is not responsible for the debt due to the family home can also file this lawsuit. However, during this process, if the creditor proceeds with the foreclosure of the mortgage, there is a risk that the debtor may lose their property. To mitigate these risks, the plaintiff may request a precautionary measure to prevent enforcement proceedings. For these reasons, we emphasized the importance of precautionary measures in such lawsuits and evaluated how to request precautionary measures, what kind of decisions can be made, and under what circumstances precautionary measures can be granted. In our study, we discussed and expressed our views on the impact and importance of precautionary measures on the outcome of the lawsuit. The purpose of the study is to discuss and evaluate the conditions under which the party initiating a lawsuit in mortgage-related disputes can request a precautionary measure, the conditions under which such a request can be accepted, and the impact of the decisions made on the outcome of the lawsuit.