The effect of MBSR (Mindfulness-based Stress Reduction) on university students' attention processes
MBSR'nin (Farkındalık Temelli Stres Azaltma) üniversite öğrencilerinin dikkat süreçleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 904720
  2. Yazar: ZUHAL SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Mindfulness Temelli Müdahalelerin (MBIs) dikkat süreçlerine ve duygu düzenlemeye etkisi araştırılmıştır. Türkiye'de çeşitli üniversitelerin Psikoloji ve PDR bölümlerinde okuyan 18-25 yaş aralığındaki 40 gönüllü katılımcıya Duygu Düzenleme Ölçeği ve Wisconsin Card Sorting Test uygulanmıştır. Daha sonra bu katılımcılar 8 hafta sürecek olan MBSR programına katılmıştır. 8 hafta sonunda katılımcılara tekrar Duygu Düzenleme Ölçeği ve Wisconsin Card Sorting Test uygulanmıştır. MBSR programı öncesinde ve sonrasında toplanan veriler kıyaslandığında duygu düzenleme becerilerinde herhangi bir değişim gözlenmedi fakat dikkati odaklama ve sürdürme konusunda anlamlı değişim tespit edildi. MBSR programından önce ve sonra toplanan ön test ve son test sonuçları Bağımlı Örneklem t-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu analizlerin sonucunda odaklanma ve dikkati sürdürmede önemli bir değişikliğin sağlandığı gözlemlenmiştir. Buna rağmen duygu düzenleme becerilerinde herhangi bir değişiklik saptanmamıştır. Bu alanda yapılan ön ve öncü çalışmadan elde edilen bulgular için daha fazla doğrulama yapılmasına ihtiyaç duyulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of Mindfulness-Based Interventions (MBIs) on attention processes and emotion regulation. The Emotion Regulation Inventory and Wisconsin Card Sorting Test were administered to 40 volunteer participants aged between 18-25 studying in the Psychology and Counseling Departments of various universities in Turkey. Then, these participants participated in an 8-week MBSR program. At the end of the 8 weeks, the Emotion Regulation Inventory and Wisconsin Card Sorting Test were administered to the participants again. Pre-test and post-test scores obtained from data collected before and after the MBSR program implication were compared by utilizing Paired Sample T Test and The Wilcoxon Signed Rank test. The results of the analyses yielded a significant change in focusing and sustaining attention. Nevertheless, no change was gathered in emotion regulation skills. As the results obtained from a preliminary and pioneer study in this area, further validation would be warranted.