Sahne tasarımında psikodrama yöntemi ve bu bağlamda Tezer Özlü'nün Zaman Dışı Yaşam adlı senaryosunun mekan tasarımı (cilt 2)
Stage design of the psychodrama method and to this effect, the design of the place Tezer Özlü's scenario of life beyond time
  1. Tez No: 137028
  2. Yazar: BAŞAK ÖZDOĞAN PİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ BUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
in ÖZET Sahne tasarımında psikodrama yöntemi ve bu bağlamda Tezer Özlü'nün Zaman Dışı Yaşam adlı senaryosunun deneysel mekan içinde düşünülmüş tasarımı bir metin ile oluşmuştur. Bu doğrultuda eser metninin amacı; tasarımı oluşturan safhaları göstermektir. Eser-metni psikodrama uygulaması sırasında yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Bunlar; yazar ve karakterle rol değişimi yapma, metnin karakter, olay ve mekanlarının rol heykeli çalışması, mekanlar ve olayları tekrar canlandırarak eşyalar, renkler, ışık, atmosfer ile ilgili veriler toplanması ve buradan çıkan sembollerin tasarıma nasıl dönüştüğünün yazılı ve görsel materyalleridir. Eser metninden varılan sonuç Zaman Dışı Yaşam adlı metnin psikodramatik çözümleme ile mekan tasarımının yapılabileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The psycho-drama method and, to this effect, the design Tezer Özlü's scenario, in its form as transferred to the experimental place have been combined into a single text. In this regard, the purpose of the original text was to show the different stages of the design. The text of the work of art covers the works performed during the implementation of the psycho-drama. These are the written and visual material; basically, the exchange of the roles between the author and the character, the role sculpture work for the character, event and the places in the text, the data collection for the objects, colors, lightning, atmosphere by re-animation of the places and the events, and the conversion of the symbols that are obtained through this process to incorporate into the design. The results achieved from the text of the work of art reveals that it is likely that the design of the place could be accomplished through the psycho-dramatic deduction of the text of Life Beyond Time.