Playing with meaning: A thematic analysis of communication limits in board games
Anlamlarla oynamak: Masa oyunlarında iletişim sınırlarının tematik analizi
  1. Tez No: 904727
  2. Yazar: MELTEM GÜLÇİN KARADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, Hanabi, Codenames ve Dixit adlı üç popüler masa oyununda iletişim sınırlarının oyuncu etkileşimlerini, stratejilerini ve deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Jakobson'un iletişim modeli ve MDA (Mekanikler, Dinamikler, Estetik) çerçevesini uygulayarak, çalışma, iletişim kısıtlamalarının bu oyunlarda belirsizlik altında karar verme, sosyal etkileşim ve duygusal deneyimler üzerindeki etkisini keşfetmek için tematik bir analiz yapmaktadır. Bulgular, hem fiziksel hem de dijital oyunların tasarımı için değerli içgörüler sunmakta, iletişimin oyunculara anlamlı ve ilgi çekici deneyimler sunmadaki kritik rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of communication limits in shaping player interactions, strategies, and experiences in three popular board games: Hanabi, Codenames, and Dixit. By applying Jakobson's communication model and the MDA (Mechanics, Dynamics, Aesthetics) framework, the study conducts a thematic analysis to explore how communication constraints influence decision-making under uncertainty, social interaction, and emotional experiences within these games. The findings offer valuable insights for the design of both physical and digital games, highlighting the critical role of communication in crafting engaging and meaningful player experiences.