Time-frequency analyses on the relationship of Islamic indices with financial assets
İslami endekslerin finansal varlıklarla ilişkisi üzerine zaman-frekans analizleri
- Tez No: 904739
- Danışmanlar: PROF. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İslami finansal varlıklar günümüz finansal ekosisteminde vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, İslami finansal ürünleri kullanan bir portföy yöneticisinin geleneksel riskten korunmak için kullandığı yöntemleri etkin bir şekilde kullanıp kullanmadığını incelemek ve olası çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Yapılan incelemeler sonucunda özellikle hisse senedi ağırlıklı İslami finansal varlıkların endeks bazında normal hisse senedi ağırlıklı geleneksel finansal varlıklardan anlamlı bir farklılık gösteremediği, bu farklılığı gösteremediği için de risk çeşitlendirmesinde etkin bir şekilde kullanılamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonucun ardından yeni İslami kriterlere sahip bir endeks oluşturmak için araştırma yapılmış ve günümüzde kullanılan İslami finansal endekslere göre risk tahsisi ve performans açısından nispeten daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic financial assets have become an indispensable tool in today's financial ecosystem. The purpose of this study is to examine whether a portfolio manager using Islamic financial products effectively uses the methods used for traditional risk protection and to reveal possible solutions. As a result of the examinations, it was concluded that especially equity-weighted Islamic financial assets could not show a significant difference from normal equity-weighted conventional financial assets on an index basis, and since they could not show this difference, they could not be used effectively in risk diversification. Following this result, research was carried out to create an index with new Islamic criteria and it was found that it performed relatively better than the Islamic financial indices used today in terms of risk allocation and performance.