Generation of time in Kant and Bergson
Kant ve Bergson'da zamanın üretilmesi
- Tez No: 904740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE LEVİN BASUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, sırasıyla Kant ve Bergson'a göre insan zihninde zamanlılık deneyiminin oluşumunu eleştirel bir şekilde incelemek ve zaman konusundaki açıklamaları arasında olası bir uzlaşmayı keşfetmek için Kant ve Bergson'un temel argümanlarını karşılaştırmaktır. Öncelikle Kant'ın“Transcendental Aesthetic”te a priori bilginin iki kaynağı olarak saf uzay ve zaman kalıplarını birbirinden ayırdığı, Bergson'un ise Kantçı (çizgisel-)zamanın yalnızca gerçek zamanın bir uzay boyutuna, diyesim bir çizgiye izdüşümü olduğunu iddia ettiği görülmektedir. Dolayısıyla Bergson, bizim için zamanlılık algısını yaratanın bu uzaylaştırılmış zaman olmadığını, nitekim onun yalnızca bir çizgi üzerindeki eş zamanlı noktaları içerdiğini, zamanlılığı deneyimlememizi sağlayanın ise önceden sonraya geçiş eyleminin kendisi olan süre, diyesim gerçek zaman olduğunu ileri sürer. Dahası, mevcut çalışma Kant ve Bergson'un zaman anlayışlarının görünüşte farklı olmasına rağmen, özellikle sayı kavramının üretimi ve zihnimizin zaman deneyimine ilişkin devinim algımızla ilgili olarak benzer argümanlar öne sürdüklerini göstermeyi amaçlamaktadır. Son olarak, Kant ve Bergson'un sezgi ve analiz yöntemlerine ilişkin görüşlerini karşılaştırarak, zaman felsefeleri hakkında daha derin bir anlayışa ulaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to critically examine the generation of temporal experience in the human mind according to Kant and Bergson respectively, and to compare and contrast their main arguments in order to reveal the differences between and possibly discover a reconciliation among their accounts on time. Firstly, it is seen that Kant, in“Transcendental Aesthetic”, distinguishes between the pure forms of space and time as two sources of a priori knowledge, whereas Bergson claims the Kantian time(-line) to be merely a projection of real time on a dimension of space, namely a line. Bergson therefore suggests that it is not this spatialized time which brings about the perception of temporality for us, for it only contains simultaneous points on a line, but it is duration, that is, real time, which allows us to experience temporality as it is the act of transitioning itself from before to after. Furthermore, the current study aims to show that although Kant and Bergson's conceptions of time seem to differ as such, they nevertheless suggest similar arguments concerning particularly the generation of number and our perception of motion with regard to the temporal framework of our mind. Finally, by comparing Kant and Bergson's treatment of the methods of intuition and analysis, it is attempted to obtain a better understanding of their philosophies of time.