Reviewing the Brexit and Donald Trump's electoral victory within the scope of populism
Brexıt ve Donald Trump'ın seçim zaferinin popülizm kapsamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 904756
  2. Yazar: SITKI EREN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PHİLİPP DECKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
2016 yılı Batı'ya popülist siyaset ve siyasetçiler açısından damga vuran bir yıl olmuştur. Birleşik Krallık'ta AB'den ayrılma yönünde sonuçlanan referandum ve ABD' de Donald Trump'ın başkanlık seçimlerindeki zaferi, siyasette söylemin ne kadar önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. İki örneğe de baktığımızda popülist temaların ağır bastığı kampanyaların varlığı açıkça görülmektedir. Bu iki siyasi gelişmeyi inceleyerek günümüz politik dünyasında popülizmin önemini daha iyi anlayabiliriz. Popülizmin neden yükselişte olduğunu açıklamaya yönelik yaygın kabul görmüş iki teori bulunmaktadır. Bunlar“ekonomik mağduriyet”ve“kültürel tepki”teorileridir. Literatürde bulunan bazı araştırmalar“ekonomik mağduriyet”teorisinin daha olası olduğunu gösterirken, diğerleri“kültürel tepki teorisinin”daha ağır bastığı sonucuna ulaşmış, dolayısıyla popülizm üzerine çalışan akademisyenlerin çoğu iki kampa bölünmüştür. Bu çalışmada amaç, popülizmin güç kazanmasının en önemli faktörünün gerçekten tespit edilip edilemeyeceğini anlamaktır. İleri sürülen argüman, mevcut araştırma sonuçları arasındaki uyumsuzluğun“ekonomik şikayetler”ile“kültürel tepki”teorileri arasındaki geçişkenliğin yeterince incelenmemesi sebebiyle ortaya çıktığıdır. Bu argümanı test etmek amacıyla çelişkili araştırma sonuçları iki teorinin de merceğinden karşılaştırarak çatışan kısımların sebebini açıklayabilecek alternatif yaklaşımlar araştırma sorusunun odağında incelenmiştir. Sonuç kısmında literatürdeki farklı çalışma sonuçlarının nedenleri açıklanmaya çalışılmış ve bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
2016 has been a critical year in terms of showing the significance of populist politics and politicians in the West. United Kingdom's referendum outcome to leave the EU and Donald Trump's victory in the United States presidential election has shown the power of certain types of discourse in politics. When examined, both developments reflect campaigns with heavy populist themes. Studying these cases promises a better understanding of populism in contemporary politics. The two most widely accepted theories that aim to explain the reason for rising populism are the“economic grievances”and“cultural backlash”theories. However, scholars are divided by conflicting survey results and analyses. While some research results have shown that the“economic grievances”theory is more probable, others concluded that the“cultural backlash thesis”holds more weight. This study aims to understand if one can really detect the most prominent factor in rising populist waves. Due to the conflicting outcomes of different analyses, something seems to be missing from the empirics. This study argues that the discordance between the results in different studies stems from the overlooked transitivity between“economic grievances”and“cultural backlash”theories. To test this argument, the outcomes of Brexit and the 2016 U.S. presidential election were compared through the lens of opposing research results in the existing literature, and the contradictory points were examined via alternative theories. In the conclusion, the causes of the opposing findings in the literature are discussed, and the verdict is presented.