Influence of agile leadership on job satisfaction of employees
Çevik liderliğin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 904757
  2. Yazar: EDEN SARSOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÖNÜL DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, çevik liderlik ile iş tatmini arasında gerçekten bir ilişki olup olmadığını veya organizasyondaki liderlerin çevik yaklaşımının çalışanların memnuniyet oranını artırma şansı olup olmadığını araştırmaktadır. Çevik liderlik, liderin esnek ve çalışan odaklı yaklaşımıyla karakterize edilir. Geleneksel liderlik yaklaşımları, sonuçları ve çalışan memnuniyeti, çevik liderlik yaklaşımlarından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmaktadır. Çevik liderlik teorileri ve astların iş tatmini üzerine kapsamlı bir literatür incelemesi yaptım. Mevcut kaynaklar ve referanslar göz önünde bulundurularak, çevik liderler ve astların iş tatmini faktörleriyle ilgili yerleşik sorular kullanılarak veri topladım ve liderlik yaklaşımı ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi, özerklik, ekip dinamikleri ve liderlik davranışları gibi faktörleri dikkate alarak anlamaya çalıştım. Çalışma, çevik organizasyonlardan çalışanları içermekte olup, çevik liderlik uygulamaları ile çalışan iş tatmini arasında anlamlı korelasyonlar belirlemek için tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel yöntemler kullanmaktadır. Temel bulgular, çevik liderlik uygulamalarının daha yüksek iş tatmini ile pozitif bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi gibi demografik değişkenlerin, çevik liderlik altında algılanan iş tatmini üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışma, liderlik taktiklerini en üst düzeye çıkarmak ve çalışan memnuniyetini ve genel organizasyonel başarıyı artırmak isteyen yöneticiler için faydalı olacaktır. Organizasyonlar, çevik liderliğin iş tatminini etkileyen faktörlerini bilerek, çalışanlarını daha iyi destekleyerek daha üretken ve destekleyici bir iş gücü ve ortam geliştirebilirler.
Özet (Çeviri)
The thesis paper investigates if there is really a relationship between agile leadership and job satisfaction, or if the agile approach of the leaders in the organization has any chance to increase the satisfaction rate of their employees. Agile leadership is characterized by the leader's flexible and employee-centric approach towards them. Traditional leadership approaches, outcomes, and employee satisfaction are compared with available results from agile leadership approaches and outcomes. I have done a comprehensive literature review of agile leadership theories and the job satisfaction of subordinates. Considering available resources and references, I collected data using established questions regarding agile leaders and subordinates' job satisfaction factors and tried to understand the underlying correlation between the leadership approach and job satisfaction while considering factors like the role of autonomy, team dynamics, and leadership behaviors.The study involves employees from agile organizations and uses descriptive and inferential statistical methods to identify significant correlations between agile leadership practices and employee job satisfaction. Key findings indicate that agile leadership practices positively correlate with higher job satisfaction. Additionally, demographic variables such as age, gender, and education level were examined to determine if they have any influence on perceived job satisfaction under agile leadership. This study will be helpful to those managers who are looking to maximize leadership tactics and improve employee satisfaction and overall organizational success. Organizations might be able to develop a more productive and supportive workforce and environment by better supporting their workers by knowing the factors of agile leadership that influence job satisfaction.