Understanding the impact of organizational culture on job performance in family businesses
Aile işletmelerinde örgüt kültürünün iş performansı üzerindeki etkisinin anlamak
  1. Tez No: 969227
  2. Yazar: FARBOD KHAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER TUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzün dinamik iş dünyasında, örgütsel kültür, yönetim kararlarının nasıl alındığını ve çalışanların nasıl davrandığını etkiler. Bu çalışma, aile işletmelerinde örgütsel kültür ile çalışanların performansı arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Araştırma, Fara İmen Sazan Fuka Darb şirketinde çalışan altı aile yöneticisi ile nitel görüşmeler yoluyla gerçekleştirildi. 50 çalışana nicel anketler uygulandı. Araştırma, Denison'ın Örgütsel Kültür Modeli temel alınarak dört ana kültürel boyut inceledi: katılım, tutarlılık, uyum sağlama yeteneği ve görev netliği. Bu boyutların her birinin bireysel ve grup performansı üzerinde nasıl bir etkisi olduğu incelenmiştir. Çalışanların performansı, şirket kültürü tarafından önemli ölçüde etkilenir (R2 =0.544). Görev netliği ve uyum sağlama yeteneği en güçlü yordayıcılar olarak öne çıkarken, katılım değişkeninin yalnızca küçük bir etkisi olduğu keşfedildi. Nitel analiz bulguları ayrıca, değer aktarımı, iletişim modeli ve liderlik tarzı gibi faktörlerin çalışanların motivasyonu ve bağlılığı üzerinde büyük etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, geleneksel aile değerleri ile performans odaklı kültürel uygulamaların dengelenmesinin, mevcut küresel rekabet ortamında uzun vadeli başarı için gerekli olduğunu ve aile işletmelerinin sahipleri ve yöneticileri için uygulamaya yönelik faydalı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic commercial environment, organizational culture plays an essential role in the training of employees' behavior, the influence of management decisions and overall performance behaviors. This study considered the relationship between organizational culture and professional performance in the unique context of family businesses. A mixed method has been applied, combining quantitative surveys of 50 employees with qualitative interviews conducted with six family leaders in Fara Imen Sazan Fuka Darb. Research and apply Denison's organizational cultural model to investigate four main cultural aspects - encourage, consistency, adaptability and clarity of tasks - and their impact on personal and collective professional profits. The results showed that the organization culture significantly predicted the professional performance of the staff (R² = 0.544), the clarity of the task and adaptability as the strongest predictions, while the participation showed a lower but positive impact. In addition, the qualitative analysis emphasizes the importance of leadership style, communication model and value transmission to shape the motivation and commitment of employees. This study provides practical information to the owner and management of iv family businesses, emphasizing the need to balance traditional family values with cultural activities focusing on performance and can be adapted to achieve long -term success in the current global competitive market.