الشواهد الشعرية للقضايا النحوية في كتاب المحرر 'للهرمي' دراسة تحليلية
Al-Harami'nin 'Al-Muharrir' kitabında dilbilgisi sorunlarının şiirsel kanıtı, analitik bir çalışma
  1. Tez No: 758498
  2. Yazar: MOHAMMED KHALAF ZAIDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Al-Harami'nin ”Al-Muharir“ kitabındaki dilbilgisi sorunlarının şiirsel kanıtı ve analitik bir çalışma”adındaki tezin önemi, ümmetin alimlerinden birine ışık tutması ve bilimin üstün olduğu bir yön olan gramer ilmini aydınlatması ile kendini göstermektedir. Tez, şiirsel kanıtın statüsünü, gramer ve morfolojik kuralların oluşturulmasındaki rolünü ve bunların yanı sıra Arap şiiri ile apaçık Arapça bir dille nazil olan Kur'an-ı Kerim'i anlamanın bir yolu olarak kabul edilen fasih Arapça kullanarak konuşma arasında kurduğu bağlantıyı vurgulamıştır. Araştırmanın problemi, dilbilgisinin temel yapı taşı olarak kabul edilen Al-Harami'nin Al-Muharir adlı kitabındaki şiirsel kanıtları ortaya koymaktır. Araştırmacı bu delilleri ve Al-Harami'nin yazılı olarak bahsettiği dilbilgisi konuları ile ilişkisini analiz ederek tek bir çalışmada toplayarak konuya ışık tutmuştur. Araştırmacı, betimleyici, tümevarım, analitik ve somutlaştırılmış yaklaşımları kullanarak şiirsel kanıtları takip ve tahmin edip her dilbilgisi sorununda kanıtları vurgulayarak analiz etti. Araştırmacı kanıtlar hakkındaki görüşler bakımından gramer kitaplarında söylenenlerden bahseder, kanıtları Kur'an ayetleriyle pekiştirir ve Al-Muharir haricindeki diğer gramer kitaplarıyla mukayese eder. Bahsedilenler aracılığıyla, Al-Harami'nin dilsel bir anlamı açıklığa kavuşturmak, dillerden birine işaret etmek veya bir kökeni belirtmek için örnek sunması sayesinde şiirsel tanıklığının çeşitliliği, konumu, diğer rivâyetleri, kabul ve ret derecesinden bahsedilmiş ve Kur'ânî kanıtlara diğer kanıtlara göre öncelik verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of the thesis titled“An analytical study and poetic proof of grammatical problems in Al-Harami's book 'Al-Muharir'”is manifested in the fact that it sheds light on one of the scholars of the Ummah and enlightens the science of grammar, an aspect in which science excels. The thesis emphasized the status of poetic proof, its role in establishing grammatical and morphological rules, as well as the link it established between Arabic poetry and speaking using fluent Arabic, which is considered a way of understanding the Qur'an, which was revealed in a clear Arabic language. The problem of the research is to reveal the poetic proofs in Al-Harami's book Al-Muharrir, which is accepted as the basic building block of grammar. The researcher sheds light on the subject by analyzing these evidences and their relationship with the grammar issues that Al-Harami mentioned in writing, and collecting them in a single study. Using descriptive, inductive, analytical, and embodied approaches, the researcher followed and predicted poetic evidence and analyzed it by emphasizing the evidence in each grammar problem. The researcher talks about what is said in grammar books in terms of opinions about evidence, reinforces the evidence with verses from the Qur'an and compares it with other grammar books except Al-Muharir. Through the foregoing, the diversity, location, other narrations, degree of acceptance and rejection of his poetic testimony are mentioned, and Qur'anic evidence is given priority over other evidence, thanks to which Al-Harami provides an example to clarify a linguistic meaning, point to one of the languages, or indicate an origin.