Kalça cerrahisinde perikapsüler sinir grubu blok'a (PENG) lateral femoral kütanöz sinir bloğu eklenmesinin postoperatif opioid tüketimine etkisi
The effect of adding lateral femoral cutaneous nerve block to pericapsular nerve group (PENG) block in hip surgery on postoperative opioid consumption
- Tez No: 904773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN BOLLUCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Spinal anestezi altında kalça kırığı operasyonlarında yapılan Perikapsüler Sinir Grubu (PENG) bloğa eklenen lateral femoral kutanöz sinir (LFCN) bloğunun ağrı skorlarına ve opioid tüketimine etkisini karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Spinal anestezi altında kalça kırığı cerrahisi geçirecek 18 yaş üstü ASA I-III olan 60 hasta dahil edildi. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon yapılarak Grup PENG (n=20), Grup PENG+LFCN (n=20) ve Grup KONTROL (n=20) olarak ayrıldı. Preoperatif blok uyulandıktan 20 dk sonra hastalara spinal anestezi uygulandı. Hastaların spinal anestezi pozisyonu esnasındaki ağrı skorları, intraoperatif hemodinamik verileri, ilk analjezik gereksinim zamanı, postoperatif opioid tüketimleri ve ağrı skorları, ilk mobilizasyon süresi, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hastanede kalış süresi ile hasta ve cerrah memnuniyetleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effect of lateral femoral cutaneous nerve (LFCN) block added to Pericapsular Nerve Group (PENG) block on pain scores and opioid consumption in hip fracture operations under spinal anesthesia. Materials and Method: Sixty patients over 18 years of age in the ASA I-III risk group undergoing hip fracture surgery under spinal anesthesia were included. Patients were divided into Group PENG (n=20), Group PENG+LFCN (n=20) and Group CONTROL (n=20) by computer assisted randomization. Spinal anesthesia was performed 20 minutes after the preoperative block was induced. Pain scores during spinal anesthesia position, intraoperative hemodynamic data, time to first analgesic requirement, postoperative opioid consumption and pain scores, time to first mobilization, intraoperative and postoperative complications, length of hospital stay, and patient and surgeon satisfaction were recorded.