Rat siyatik sinir enjeksiyon yaralanmasında erken cerrahinin klinik son durum üzerine etkisi var mıdır?
Early surgical decompression in rat sciatic nerve injection injury: is there any effect on clinical outcome?
- Tez No: 904774
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA KARAGÖZ GÜZEY, DOÇ. DR. AZMİ TUFAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Siyatik sinir yaralanması, tüm dünyada tedavi amaçlı kullanılan intramuskuler enjeksiyon sonrası görülebilen önemli bir komplikasyondur. Sinir yaralanması sonrası hem sinir dokusunda hem de etkilenen son organda birtakım değişiklikler meydana gelmekte ve onarım süresince de bu değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Hedefimiz, sinir enjeksiyon yaralanması üzerine erken cerrahi dekompresyonun etkilerini ve hasarlı doku ile son organdaki histopatolojik değişiklik sürecini saptamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmada enjeksiyon işlemine bağlı sinir hasarında erken yapılan dekompresyon cerrahisinin olası etkilerini araştırdık. Çalışma için kullanılacak 44 adet benzer ağırlık ve yaştaki sıçanlar 6 gruba ayrıldı. Grup 1,2 ve 3 sırasıyla sham, kontrol ve çalışma grubu olarak belirlendi. Grup 4,5 ve 6 ise cerrahi uygulanan sham, kontrol ve çalışma grubu olarak tasarlandı. Hasarın oluşturulması için anestezi altındaki sıçanların siyatik sinirinin ortaya konmasını takiben, deney öncesi yapılan ön çalışma ile belirlenmiş hacimdeki madde, yine daha önce belirlenmiş enjektör ve uygulama açısı ile sinirin intrafasiküler ve ekstrafasiküler etkilenmesini sağlamak amacıyla sinir içerisine enjekte edildi ve işlem sonrası cerrahi alan sütüre edilip kapatıldı. Son 3 gruba işlem sonrası 1.saatte cerrahi dekompresyon uygulandı. Her bir gruptaki denekler bireysel olarak numaralandırıldı ve deneyin 2. ve 4. haftalarında fonksiyonel testlere tabi tutuldu. Bu yolla siyatik fonksiyonel indeks (SFI) ölçüldü. 4.haftada deney sonlandırıldı, deneklerin hasarlı sinir örnekleri ve hem hasarlı hem sağlam taraf olmak üzere her iki gastroknemius kası çıkartıldı. Yaş kas ağırlığı ölçümleri yapıldı ve örnekler patolojik inceleme için formol dolu kaplara alındı.
Özet (Çeviri)
Sciatic nerve injury is a significant complication that can be seen after intramuscular injection, which is used for therapeutic purposes all over the world. After the nerve injury, there are particular changes occurring both in the nerve tissue and in the affected end organ, and these changes can be observed during the repair process. Our aim is to determine the effects of surgical decompression on nerve injection injury in the early period of damage and to evaluate the histopathological changes in the damaged tissue and the affected end organ. MATERIALS AND METHODS In this study, we investigated the possible effects of early decompression surgery on nerve damage due to injection procedure. A total of 44 rats of similar weight and age to be used for this study were divided into 6 groups. Group 1, 2 and 3 were designated as sham, control and study group, respectively. Group 4, 5 and 6 were designed as surgical sham, control and study group, respectively. After the rats were positioned under general anaesthesia sciatic nerve was exposed. As it was determined in the pre-experimental study, arranged volume of the drug was injected in the sciatic nerve. The gauge of the injector and the application angle was also determined while in the prior study to facilitate to impose both intrafascicular and extrafascicular compartments of the nerve. Following the injection performed the surgical area was sutured and closed. In the first hour after the procedure, surgical decompression was applied to the last 3 groups. Subjects in each group were individually enumerated and subjected to functional testing at 2 and 4 weeks of the experiment. In this way, the sciatic functional index (SFI) was measured. At the 4th week, the experiment was terminated and the damaged nerve samples of the subjects and each of the gastrocnemius muscles both the damaged and the intact side, were removed. Wet muscle weight measurements were performed, and the samples were taken into formol-filled containers for pathological examination.