Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin alarm yorgunluğunun incelenmesi
Investigation of alarm fatigue of nurses working in intensive care units
  1. Tez No: 904794
  2. Yazar: İREM YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tanımlayıcı olarak planlanan bu çalışmanın amacı yoğun bakımda çalışan hemşirelerde oluşan alarm yorgunluğunu ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırma Çanakkale ilinde bulunan devlet ve üniversite hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde görev yapmakta olan 192 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yüz yüze, anket kullanılarak toplanmıştır. Veriler toplanırken“Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu”ve "Alarm Yorgunluğu Ölçeği''nden yararlanılmıştır. Hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerinin analizinde frekans ve yüzde dağılımı, alarm yorgunluğu ölçeği puanlarının demografik özellikler ile karşılaştırılmasında ise bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Hemşirelerin %76.0'ı kadın, %70.8'i lisans mezunu ve %48.4'ü yoğun bakım ünitesinde 1-9 yıl süredir çalışmaktadır. Araştırmaya katılan hemşirelerin alarm yorgunluğu ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 13,71±6,018 olarak ortalamaya yakın bulunmuştur. Yaş, tıbbi cihaz ve alarm yönetimi eğitimi alan hemşireler ile alarm yorgunluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0,05). Sonuç olarak hemşirelerin alarm yorgunluğunu düzeylerinin orta derecede olduğu belirlenmiştir. Yoğun bakım hemşirelerinin aldıkları hizmet içi eğitimlerde alarm yönetimine daha fazla odaklanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to examine the alarm fatigue and the affecting factors in intensive care nurses. The study was conducted with 192 nurses working in intensive care units of state and university hospitals in Çanakkale province. Data were collected using a face-to-face survey. The“Descriptive Characteristics Information Form”and the“Alarm Fatigue Scale”were used to collect data. Frequency and percentage distribution were used to analyze the descriptive characteristics of the nurses, and independent sample t-test, one-way analysis of variance, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used to compare the alarm fatigue scale scores with demographic characteristics. 76.0% of the nurses were female, 70.8% had a bachelor's degree and 48.4% had been working in the intensive care unit for 1-9 years. The average score of the nurses participating in the study on the alarm fatigue scale was found to be 13.71±6.018 (medium). While there was a statistically significant difference between alarm fatigue and nurses who received age, medical device and alarm management training (p0.05). As a result, it was determined that the alarm fatigue levels of nurses were moderate. It may be recommended that more focus be placed on alarm management in the in-service training received by intensive care nurses.