Molecular design study, synthesis, and applications of novel minoxidil derivatives
Moleküler tasarım çalışmaları, yeni tür minoksidil türevlerinin sentezi ve uygulamaları
- Tez No: 904913
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET MORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Chem3D ile optimize edilmiş ChemDraw yazılımı kullanılarak 20 adet minoksidil türevi tasarlanmıştır. Kuantum mekaniksel işlemlerde, Gaussian 09 kullanıarak yapıların enerjisi en aza indirilir. Optimize edilmiş yapılar Swissdock için girdi (ligandlar) olarak kullanılır. Bileşiklerin etkinliğini test etmek için iki kansed türü seçilir, bu kanserlerde, bilinen bazı proteinlerin, kanserin engellenmesine neden olan bileşiklerle etkileşime girdiğini varsayıyoruz. Proteinler 2R3J ve 2IOG'dır. Bağlanma afinitesi (∆G) hesaplanır. Her proteine karşı ilk dört türev seçilir, ve toplamda, ∆G Hesaplamalarde, C1 bileşiğinin meme bezi kanserine karşı (ΔG =-6.138) en yüksek önleyici aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. C2, (ΔG = −6,992) ise kolorektal karsinoma karşı en yüksek inhibitör aktiviteye sahip olduğu görunmüştür. HOMO, LUMO ve GAP ölçümleri , moleküllerin bazlardan çok asitler gibi davranma eğiliminde olduklarını ve yüksek kinetik aktiviteye ancak sınırlı stabiliteye sahip olduklarını göstermektedir. ADMET tahminine göre tüm bileşikler Lipinski kuralına uymuştur. C1 bileşiğinin meme bezi meme kanserine karşı biyolojik aktivitesi (19.15 ± 1.01)'dir. C4 ise, kolorektal karsinoma karşı dır (14,32±1,10). Bu sonuçlar, sentezlenen bileşiklerin, hedef proteinleri inhibe ederek veya devre dışı bırakarak bu suşlara karşı antibakteriyel ilaçlar olarak etki gösterme potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 minoxidil derivatives are designed by using ChemDraw software, optimized with Chem3D. The energy is minimized by using Gaussian 09 with quantum mechanical treatment. The optimized structures are used as input (ligands) for Swissdock. Two cancers are selected to test the efficacy of compounds against it. In these cancers, we hypothesize that certain recognized proteins interact with the compounds causing inhibition of cancer. The proteins are 2R3J and 2IOG. binding affinity (∆G) are calculated. The top four derivatives against every proteins are selected. In total, ∆G-Calculations indicated that compound C1 has the highest inhibitory activity against mammary gland breast cancer with (ΔG = − 6.138). C4 has the highest inhibitory activity against colorectal carcinoma with (ΔG = − 6.992). Measurements of HOMO, LUMO, and GAP indicate that molecules tend to behave more like acids than bases and have high kinetic activity but limited stability. All compounds obeyed Lipinski's rule according to ADMET prediction. The biological activity of compound C1 is (19.15 ± 1.01) against mammary gland breast cancer. C4 is (14.32±1.10) against colorectal carcinoma. These results demonstrate the potential of the synthesized compounds to act as anticancer drugs against these strains by inhibiting or deactivating the target proteins.