Albay P.N. İgnatyev'in '1858 Hive ve Buhara Misyonu' adlı seyahatnamesinin çeviri ve değerlendirilmesi
Colonel P.N. Ignatyev's 'Mission to Khiva and Bukhara in 1858' translation and evaluation of his travel book
- Tez No: 904928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YAKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Orta Asya coğrafyası eski çağlardan beri birçok tarihi olayların, savaşların ve mücadelelerin vukuu bulduğu bölge haline gelmiştir. Orta Asya'daki bu hareketliliğin sebebi ise yeraltı, yerüstü zenginliklerin olması ve ticari olanaklar bakımından dünyanın önemli bölgelerinden biri olmasıdır. Dolayısıyla Türkistan bölgesi sahip olduğu coğrafyanın sunduğu imkanlar hasebiyle, birden fazla devletin ilgi alanında olmuştur. Özellikle XIX. yüzyılda sömürgeciliğin aktif rol oynadığı bir dönemde, coğrafi keşiflerle ile başlayan maceraperestlik ve hâkim olma istekleriyle dünyanın güzelliklerini, zenginliklerini ele geçirmek isteyen emperyalist devletler, Orta Asya'yı keşfetmek için bazı girişimlerde bulunmuşlardır. Orta Asya'nın jeopolitik ve jeostratejik konumunu da baz alan Rusya uyguladığı genişleme siyaseti doğrultusunda pek çok devlet görevlisini Türkistan'a göndererek orayı keşfetmeye çalışmıştır. Bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda araştırılması için genelde tüccar veya diplomatik heyetlere dâhil olan kişiler sayesinde, çok değerli bilgiler veren seyahat notları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda Nikolay Pavloviç İgnatyev'in ''1858 Hive ve Buhara Misyonu'' adlı eseri çok önem arz etmektedir. Orta Asya'nın çıkarlarını Rusya'nın çıkarlarına tabi kılmak için askeri güç kullanımına geçişi işaret eden olaylar zincirinde en etkili kişi olan P.N. İgnatyev ve eseri bu zincirin halkalarından birini teşkil etmektedir. Bu misyonun ekonomik ve bilimsel araştırma hedefleri, İgnatyev'in Orta Asya'nın fethinde kullanılmak üzere bilgi toplama kaygısının yanında ikincil bir rol oynamıştır. Eser, ayrıca Rusya'nın Orta Asya'ya yönelik dış politikasının ortamını ve zihniyetini anlamak için önemli bir tarihsel kaynak sağalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Central Asia has been a region where many historical events, wars and struggles have taken place since ancient times. The reason for this mobility in Central Asia is that it is one of the most important regions of the world in terms of underground and surface riches and commercial opportunities. Therefore, the Turkestan region has been in the field of interest of more than one state due to the opportunities offered by its geography. Especially in the XIXth century, in a period when colonialism played an active role, the imperialist states that wanted to seize the beauties and riches of the world with their adventurousness and desire to dominate, which started with geographical discoveries, made some attempts to explore Central Asia. Based on the geopolitical and geostrategic position of Central Asia, Russia tried to explore the region by sending many state officials to Turkestan in line with its expansion policy. In order to explore the region economically, socially and culturally, travel notes that provide valuable information have emerged thanks to the people who were usually included in merchant or diplomatic delegations. In this context, Nikolay Pavlovich Ignatyev's“1858 Mission to Khiva and Bukhara”is very important. P.N. . Ignatyev and his work constitute one of the links in the chain of events that marked the transition to the use of military force to subordinate the interests of Central Asia to the interests of Russia. The economic and scientific research objectives of this mission played a secondary role to Ignatyev's concern to gather information for use in the conquest of Central Asia. The work also provides an important historical source for understanding the environment and mentality of Russia's foreign policy towards Central Asia