Mersinde üretim yapan farklı yığılma mekânlarının belirginleştirilmesi
Identifying the different agglomeration spaces of production in Mersin
  1. Tez No: 904930
  2. Yazar: BAHAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENAP YOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması, Mersin metropoliten bölgesinde üretim yapan firmaların yer seçtiği konumları inceleyerek ve özelliklerini irdeleyerek yığılma eğilimlerini ve bu yığılmaların mekânsal dağılımını incelemektedir. Çalışmanın amacı, sanayi firmalarının coğrafi dağılımlarını ve sektörel yığılmalarını analiz ederek Mersin'de farklı yığılma mekânlarının olup olmadığını belirlemektir. Tez kapsamında, yığılma ekonomileri ve kümelenme teorileri detaylı bir şekilde ele alınmış, yer seçim teorileri ve mekânsal analiz yöntemleri kullanılmıştır. Literatür araştırmaları sonucunda, yığılma ekonomilerinin oluşturduğu mekânları belirlemeye ve bu mekânların mekânsal dağılımlarını tespit etmeye yönelik temel araştırma soruları ve hipotezler geliştirilmiştir. Araştırmada, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası'ndan elde edilen sektörel veriler grafik ve tematik haritalar aracılığıyla analiz edilmiştir. Noktasal Yoğunluk Analizi, Yoğunlaşma Katsayısı Çözümlemesi, Pearson Korelasyon Analizi ve Moran's I Analiz Yöntemleri ile Mersin'de sektörel kümelenme potansiyelleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak çalışma alanında yığılma (agglomeration) mekânlarının tipolojik olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Belirli bölgelerde belirli sektörler yoğunlaşmakta iken aynı bölgede birden fazla sektörün bulunduğu kümelenme eğilimleri de görülmektedir. Bu yığılmaların, bölgede sanayi kümelenmesi açısından önemli bir potansiyel taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the locations chosen by manufacturing firms in the Mersin metropolitan region and their characteristics to examine the agglomeration tendencies and spatial distribution of these agglomerations. The aim of the study is to determine whether there are different agglomeration locations in Mersin by analyzing the geographical distribution and sectoral agglomerations of industrial firms. Within the scope of the thesis, agglomeration economies and clustering theories are discussed in detail, and location selection theories and spatial analysis methods are used. As a result of literature research, basic research questions and hypotheses were developed to determine the locations formed by agglomeration economies and to determine the spatial distribution of these locations. In the study, sectoral data obtained from Mersin Chamber of Commerce and Industry, Tarsus Chamber of Commerce and Industry and Erdemli Chamber of Commerce and Industry were analyzed through graphics and thematic maps. Sectoral clustering potentials in Mersin were evaluated with Point Density Analysis, Location Quotient Analysis, Pearson Correlation Analysis and Moran's I Analysis Methods. As a result, it has been determined that agglomeration spaces in the study area differ typologically. While certain sectors are concentrated in certain regions, clustering trends where more than one sector is present in the same region are also observed. It has been observed that these agglomerations have an important potential in terms of industrial clustering in the region.