Tüketici kafa karışıklığının karar erteleme davranışı ve otel marka sadakatine etkisi: Safranbolu örneği
The effect of consumer confusion on decision postponement behavior and hotel brand loyalty: Safranbolu example
  1. Tez No: 904936
  2. Yazar: SEMA EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. HÜLYA AKDEMİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketici kafa karışıklığının karar erteleme davranışı ve otel marka sadakatine olan etkisini incelemektir. Günümüz rekabetçi pazarında, otel endüstrisi marka sadakatini sürdürmek ve artırmak için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Ancak, tüketicilerin kafa karışıklığı yaşaması, bu stratejilerin etkinliğini sınırlayabilir. Bu çalışma, kafa karışıklığının tüketici davranışlarını ve tercihlerini nasıl etkilediğini anlamada Safranbolu özelinde otel işletmelerine bazı fikirler sunmaktadır. Kafa karışıklığının, bilgi aşırı yüklemesi, algılayıcı belirsizlik ve alternatifler arasındaki benzerlik gibi faktörler üzerinden otel marka sadakatine olan etkisini araştırmak için anket verileri kullanılmıştır. Sonuçlar, otel endüstrisi uygulayıcılarına, tüketicilerin kafa karışıklığını azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmede rehberlik edebilir ve marka sadakatini artırmak için etkili yöntemler sunabilir. Bu çalışma, akademik literatüre, otel endüstrisi profesyonellerine ve pazarlama stratejistlerine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of consumer confusion on decision procrastination behavior and hotel brand loyalty. In today's competitive market, the hotel industry develops various strategies to maintain and enhance brand loyalty. However, consumer confusion can limit the effectiveness of these strategies. This study presents a theoretical framework to understand how confusion affects consumer behaviors and preferences. Survey data were used to investigate the impact of confusion on hotel brand loyalty through factors such as information overload, perceived uncertainty, and similarity among alternatives. The results can guide hotel industry practitioners in developing strategies to reduce consumer confusion and provide effective methods to increase brand loyalty. This study makes significant contributions to the academic literature, hotel industry professionals, and marketing strategists.